Google oficjalnie wypuścił na rynek nową wersję Androida, czyli 7.0 o nazwie Nougat. Nowy system sprawuje się świetnie. Aplikacje działają szybciej, szybciej się instalują i zajmują teraz mniej miejsca w pamięci telefonu. Te, które długo nie były używane, automatycznie usuną się z menu ostatnio używanych programów.

Sundar Pichai, prezes Google'a

Sundar Pichai, prezes Google’a

W systemie działa też tryb wielu okien, który usprawnia produktywność, a na wiadomości można teraz odpowiadać z poziomu paska powiadomień. Nie jest to może wielkie usprawnienie systemu, ale na pewno można powiedzieć o kroku naprzód.

Największy problem? Niewiele osób zobaczy te zmiany w najbliższym czasie.

Dane dotyczące popularności wersji Androida

Dane dotyczące popularności wersji Androida

Zgodnie z wykresami Google’a dla producentów aplikacji – 1 sierpnia 2016 roku zaledwie 15,2 proc. użytkowników Androida korzystało z wersji 6.0 Marshmallow. To i tak dwa razy więcej niż maju, ale wciąż bardzo mało jak na aktualizację, która dostępna jest od 10 miesięcy.

 Android 7.0 Nougat

35,5 proc. użytkowników korzysta z jednej z wersji Androida 5.0 Lollipop, a 29,2 proc. używa Androida 4.4 KitKat, który pojawił się pod koniec 2013 roku.

Fragmentacja nie jest nowym problemem w przypadku Google’a, ale warto o nim przypomnieć w kontekście premiery świeżego systemu. Android zależny jest od producentów sprzętu, którzy z niego korzystają, a także od operatorów, którzy sprzedają i serwisują te urządzenia. Niewiele firm chce umożliwić swoim klientom korzystanie z wszystkich funkcji smartfonów.

Niedawno część producentów wycofała się nawet z Google’owego planu miesięcznych aktualizacji bezpieczeństwa – system, który nie słynie z ochrony danych, jest w jeszcze gorszym stanie.

Tego typu problemy nie dotykają Apple’a. Zgodnie z informacjami firmy, aż 87 proc. użytkowników iSprzętów korzystało 15 sierpnia z ostatniej wersji systemu, czyli iOS-a 9. 10 proc. używało wersji iOS z numerem 8, która pojawiła się na rynku w 2014 roku. Zaledwie 3 proc. klientów miało na swoich sprzętach starsze oprogramowanie.

Nie oznacza to oczywiście, że iOS jest lepszy od Androida. Przypomina to, że Google ma na rynku poważny problem, który Apple’owi udało się obejść. Z drugiej strony, pozwoliło to Google zająć o wiele większy proc. rynku.

Android Nougat nie poprawi sytuacji. Obecnie jedynym wyjściem na ściągnięcie nowej wersji systemu jest kupno Nexusa (urządzenia sygnowanego przez Google). Jednak i tu są pewne ograniczenia: Nougat nie zadziała na Nexusie 5 i Nexusie 7 z 2013 roku.

Google musi wprowadzić techniczną zmianę, która pozwalałaby użytkownikom Androida samodzielnie aktualizować system lub zmienić umowy z producentami sprzętu i wymusić na nich częstsze aktualizacje. Chodzą też plotki, że firma mogłaby stworzyć własny sprzęt i pójść w ślady Apple’a.

 

Źródło: businessinsider.com.pl

 

0 0 vote
Article Rating