Fala upałów na zachodzie Europy. W Hiszpanii temperatura dochodzi do 40 st. C. i nawet w Londynie w środę było ponad 30 st.C

Najwyższa temperatura w środę

Najwyższa temperatura w środę

Najgoręcej w Europie, bo aż 40 st.C było w hiszpańskiej Meridzie. Temperaturę 38-39 st. C zanotowano m.in. w Sewilli i Kordobie na południu kraju.

 

Rekordowy sierpień w Paryżu

O godzinie 16.54 czasu lokalnego w stolicy Francji było 36,6 st.C. Według Meteo France nigdy od początków pomiarów meteorologicznych, czyli od 1873 roku, pod koniec sierpnia w Paryżu nie było tak gorąco.

Podobnie wysoka temperatura jak w stolicy była m.in. w Chartres, Orleans i Tours, czyli w centralnej części kraju. W związku z upałem meteorolodzy wydali ostrzeżenia pogodowe.

 

Upalnie w Londynie

Skwar dotarł również do Wielkiej Brytanii. W Londynie były 33 st. C. Według brytyjskich meteorologów był to najgorętszy jak dotąd dzień w roku. Najwyższą temperaturę w środę w Anglii odnotowano w Cavendish (33,8 st. C).

– Tak wysoka temperatura jest rezultatem połączenia słonecznej pogody z gorącym powietrzem, które napływa z południowej Europy – stwierdziła Emma Sharples z Met Office.

Środa na Wyspach Brytyjskich miejscami była cieplejsza niż w Turcji. W Stambule było maksymalnie 29 st. C. Synoptycy ostrzegają, że skwar utrzyma się jeszcze w czwartek.

 

Upał coraz bliżej Polski

Gorące powietrze kieruje się w głąb Europy. W Holandii, Belgii i w Niemczech odnotowano w środę aż 33 st. C. Już w nadchodzących dniach żar poleje się z nieba również w Polsce.

 

Źródło: metronews.fr, wetteronline.de, theguardian.com, mirror.co.uk, tvnmeteo

 

0 0 vote
Article Rating