Wśród wielu niezwykłych właściwości grafenu jest jego olbrzymia wytrzymałość na rozciąganie. Wynosi ona 130 gigapaskali, co oznacza, że jest 200-krotnie wyższa niż w przypadku stali.

Naukowcy z Koreańskiego Zaawansowanego Instytutu Nauki i Technologii (KAIST) wykorzystali wytrzymałość grafenu w praktyce, wykorzystując go w kompozycie zawierającym miedź i nikiel. Koreańczykom udała się rzecz niezwykła. Okazało się bowiem, że grafen aż 500-krotnie zwiększył wytrzymałość miedzi i 180-krotnie poprawił wytrzymałość niklu. Wcześniej żadnemu zespołu naukowemu, który tworzył kompozyty grafenu i metalu, nie udało się osiągnąć zwiększonej wytrzymałości tego ostatniego.

Koreańczycy poinformowali, że podczas produkcji kompozytu wykorzystali technikę osadzania z fazy gazowej (CVD), dzięki której na warstwę metalu, stworzoną tą samą techniką, nałożyli grafen, a na tym umieścili – również za pomocą CVD – kolejną warstwę metalu.

Uzyskaliśmy zdumiewające wyniki, gdyż grafen, stanowiący 0,00004% wagi kompozytu zwiększył jego wytrzymałość setki razy. Opracowana technologia może pozwolić, po dostosowaniu jej do obecnych technik masowej produkcji, na wytwarzanie lekkich, niezwykle wytrzymałych części na potrzeby przemysłu samochodowego i lotniczego – mówi profesor Seung Min Han. Nowe kompozyty mogą też zostac wykorzystane do tworzenia większych struktur, takich jak np. osłony reaktorów atomowych.

 

Źródło: IEEE Spectrum, KopalniaWiedzy.pl
0 0 votes
Article Rating