W hrabstwie Essex w południowo-wschodniej Anglii znaleziono ciężarówkę, w której znajdowało się 39 ciał. Kierowca pojazdu został zatrzymany.

Makabrycznego odkrycia dokonano w parku przemysłowym Waterglade w mieście Grays ok. 30 km na wschód od Londynu o godzinie 1.40 w nocy czasu lokalnego. Na miejsce wezwano policję i karetki pogotowia.

Wszystkich 39 osób znalezionych w ciężarówce uznano za zmarłych. Kierowca pojazdu, 25-letni mężczyzna z Irlandii Północnej, został zatrzymany pod zarzutem morderstwa. Uważa się, że mężczyzna wjechał do Wielkiej Brytanii z Bułgarii w sobotę przez port w Holyhead w Walii. Tamtejszy port jest ważnym punktem obsługi handlu z Irlandią. Doniesień o tym, że ciężarówka rozpoczęła podróż w Bułgarii, nie potwierdziło jednak na razie tamtejsze MSZ.

„Wciąż nie można potwierdzić, że znaleziona ciężarówka ma rejestrację bułgarską”– napisał w oświadczeniu resort.

W komunikacie poinformowano, że ambasada Bułgarii w Londynie znajduje się w stałym kontakcie z brytyjskimi władzami, a jej przedstawiciele przeprowadzili rozmowy w Foreign Office.

Służba prasowa bułgarskiego MSW nie wykluczyła opublikowania informacji po sprawdzeniu danych ciężarówki.

– Prowadzimy dochodzenie, by ustalić, co się stało – powiedział Andrew Mariner, główny inspektor policji w Essex. Trwa identyfikacja ofiar, ale proces ten może potrwać długo. Nie wiadomo, jakiej były narodowości. Według wstępnych danych, 38 ofiar to osoby dorosłe, jedna to nastolatek.

Park przemysłowy, w którym znaleziono ciężarówkę, został otoczony policyjnym kordonem. Mariner poinformował, że policja robi wszystko, by zakłócenia w funkcjonowaniu miejscowych przedsiębiorstw trwały jak najkrócej.

„Tragiczne wydarzenie”

– Jestem wstrząśnięty tym tragicznym wydarzeniem w Essex – oświadczył premier Boris Johnson.

– Otrzymuję regularne aktualizacje z ministerstwa spraw wewnętrznych i będę ściśle współpracować z policją Essex, by ustalić, co dokładnie się wydarzyło – poinformował szef rządu. Dodał, że myślami jest z tymi, którzy stracili życie, oraz ich bliskimi.

Szefowa brytyjskiego MSW Priti Patel oświadczyła w środę, że jest „zaszokowana i zasmucona tym absolutnie tragicznym zdarzeniem”. „Policja w Essex zatrzymała podejrzanego, musimy umożliwić prowadzenie śledztwa” – napisała na Twitterze.

Najtragiczniejsze tego typu zderzenie w historii Wielkiej Brytanii miało miejsce w czerwcu 2000 roku, gdy w porcie w Dover w kontenerze ciężarówki znaleziono ciała 58 chińskich nielegalnych imigrantów, którzy zmarli wskutek braku powietrza.

Dwie osoby przeżyły. Rok później holenderski kierowca ciężarówki został skazany na 14 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przemytem ludzi.

 

 

 

Źródło: Sky News, BBC, metro.co.uk
0 0 votes
Article Rating