W Grecji rozpoczęła się druga w tym miesiącu fala upałów, która ma potrwać nawet tydzień. W piątek 30 lipca w Atenach temperatura wzrosła do 42 stopni Celsjusza. Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach może ona sięgnąć nawet 44-45 stopni.

Greccy synoptycy prognozują, że w Atenach w poniedziałek i wtorek na termometrach może być nawet 44-45 st. C. Krajowa Służba Meteorologiczna ostrzega też przed wysokim ryzykiem wybuchu pożarów.

– Spodziewamy się temperatury sięgającej 44-45 stopni Celsjusza. Do tego dochodzi jeszcze napływ pyłów znad Sahary w kierunku naszego regionu, co jeszcze pogarsza sytuację – powiedział Stawros Solomos, badacz z Centrum Fizyki Atmosferycznej i Klimatologii Akademii Ateńskiej.

 

Niebezpieczny upał

Na greckich plażach żar będzie bardzo mocno odczuwalny. – Myślę, że będzie jak w piekle – powiedziała Maya Ben Atia, turystka z Izraela.

Szef greckiej służb meteorologicznej Theodoros Kolydas określił rozpoczynającą się falę upałów jako niebezpieczną, ponieważ ma trwać kilka dni, co najmniej do przyszłego piątku. W 1987 roku, podczas największej fali upałów, która trwała ponad tydzień, w Grecji zmarło ponad tysiąc osób.

 

 

3.7 3 votes
Article Rating