Te dane po prostu zwaliły nas z nóg, sami myśleliśmy, że to jakiś błąd – przyznają naukowcy NASA. Na zdjęciach satelitarnych opublikowanych właśnie przez agencję widać, że na prawie całej wierzchniej warstwie lodu na Grenlandii wykryto topnienie. Zmiany nastąpiły w ciągu zaledwie czterech dni.

Latem topnieje średnio połowa powierzchni pokrywy lodowej Grenlandii. Na wzniesieniach woda zazwyczaj szybko zamarza z powrotem, przy wybrzeżach część wody zostaje w pokrywie lodowej, a część spływa do oceanu.

W tym roku jednak tempo topnienia gwałtownie wzrosło. Przez kilka dni w lipcu wierzchnia warstwa pokrywy lodowej Grenlandii topniała szybciej, niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 30 lat obserwacji satelitarnej tej wyspy – stwierdzili uczeni z NASA. Oznaki topnienia zaobserwowano na prawie całej powierzchni grenlandzkiego lodu – od cienkiej pokrywy przy wybrzeżach, po grubą, trzykilometrową warstwę w centrum. Dane zostały potwierdzone zdjęciami i pomiarami wykonanymi niezależnie przez trzy satelity.

Niezwykle wysokie temperatury na Grenlandii

– To było tak niezwykłe, że sam zacząłem się zastanawiać: czy to rzeczywiście się stało, czy miał miejsce jakiś błąd w obliczeniach – mówił dr Son Nghiem z laboratorium NASA w Pasadenie (Kalifornia). Nghiem zauważył zjawisko, analizując dane zebrane przez satelitę Oceansat-2.

Skontaktował się z dr Dorothy Hall z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda, która bada temperatury powierzchni Grenlandii za pomocą spektrometru MODIS. Hall potwierdziła, że spektrometr pokazuje niezwykle wysokie temperatury i że topnienie dotknęło cała powierzchnię lodu. Obserwacje potwierdzili także prof. Thomas Mote, klimatolog z Uniwersytetu w Georgii i dr Marco Tedesco z Uniwersytetu Nowojorskiego, analizując dane satelity meteorologicznego amerykańskiego lotnictwa.

NASA opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące topnienie grenlandzkiego lodu. Na pierwszym zdjęciu widać pokrywę lodową Grenlandii 8 lipca. Około 40 proc. powierzchni pokrywy lodowej wykazuje oznaki prawdopodobnego topnienia. Na zdjęciu wykonanym 12 lipca widać, że 97 proc. wierzchniej warstwy pokrywy lodowej stopniało lub pokazuje prawdopodobne topnienie.

Zbiegło się to w czasie z napływem wyjątkowo ciepłego powietrza nad Grenlandię. Dr Hall powiedziała, że ciepłe powietrze napływało nad Grenlandię od maja i każda kolejna jego fala była silniejsza.

Silne topnienia Grenlandii co 150 lat

W lipcu topniał nawet lód wokół stacji szczytowej, położonej na najwyższym punkcie lądolodu – 3216 metrów nad poziomem morza. Według danych z analizy rdzeni lodowych tak wyraźne i szerokie topnienie grenlandzkiego lodu nie wystąpiło od 1889 roku.

– Rdzenie lodowe z okolic stacji pokazują, że tak silne topnienie występuje raz na 150 lat – mówi dr Lora Koenig – Jeśli poprzednie zdarzyło się w 1889 roku, obecne pojawiło się akurat na czas. Ale jeśli w ciągu kolejnych lat będziemy obserwować podobnie silne topnienia, będzie to w najwyższym stopniu niepokojące – dodaje.

Naukowcy nie stwierdzili jeszcze, czy obecne topnienie wpłynie na podniesienie się poziomu mórz albo przyczyni do trwałej redukcji pokrywy lodowej Grenlandii.

– Pokrywa lodowa Grenlandii w przeszłości wielokrotnie się zmieniała. To topnienie, w połączeniu z innym zdarzeniem – oderwaniem się fragmentu lodowca Petermanna, jest częścią tej złożonej historii – mówi dr Tom Wagner, klimatolog NASA.

Źródło: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2012/24jul_greenland , tokfm.pl
0 0 votes
Article Rating