Władze Brazylii ogłosiły plan działań mających na celu zminimalizowanie zagrożenia epidemią wirusa Zika podczas igrzysk w Rio de Janeiro. Roznoszony jest on przez komary Aedes aegypti i od października ubiegłego roku szybko rozprzestrzenia się w tym kraju.

Organizatorzy IO poinformowali, że na cztery miesiące przed inauguracją sierpniowych igrzysk na wszystkich arenach zmagań olimpijskich rozpocznie się kontrola w celu neutralizacji terenów lęgowych owadów. Podczas zawodów każdy z obiektów będzie sprzątany ze szczególną starannością.
Ten sam gatunek komarów przenosi wirus dengi. W odosobnionych przypadkach prowadzi ona do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej.

Wirus Zika powoduje objawy podobne do malarii – gorączkę, wysypkę, bóle mięśni. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, gdyż przenika przez łożysko i atakuje mózg dziecka, które następnie rodzi się z wadą tego organu – mikrocefalią (małogłowiem). W 2015 roku urodziło się w Brazylii 3893 niemowląt z mikrocefalią, podczas gdy rok wcześniej odnotowano jedynie 150 takich przypadków.

Groźny wirus Zika atakuje w Brazylii i w Republice Zielonego Przylądka -3
Groźny wirus Zika atakuje w Brazylii i w Republice Zielonego Przylądka -3

Groźny wirus Zika atakuje w Brazylii i w Republice Zielonego Przylądka -1 Groźny wirus Zika atakuje w Brazylii i w Republice Zielonego Przylądka -2

Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka

Minister zdrowia Republiki Zielonego Przylądka ocenił, że ostrzeżenie Stanów Zjednoczonych dotyczące podróży do Afryki Zachodniej, gdzie stwierdzono ryzyko zarażeniem wirusem Zika, jest przesadzone, bo liczba potwierdzonych przypadków jest niska.

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC) wydało w piątek komunikat, w którym przestrzega osoby wybierające się do ośmiu krajów Afryki Zachodniej, w tym Zielonego Przylądka, przed rosnącym ryzykiem zakażenia wirusem Zika.

 

Nieporozumienie?

Jorge Barreto, minister zdrowia Republiki Zielonego Przylądka powiedział agencji Reuters, że komunikat CDC nie mówi o zakazie podróżowania, ale ma na celu ostrzec kobiety w ciąży do podjęcia szczególnych środków ostrożności.

– Zalecenie CDC jest niewłaściwie interpretowane. Widzimy wyraźny spadek powiadomień o przypadkach zarażenia wirusem Zika. W zeszłym tygodniu było 126 takich przypadków, a wcześniej 212 – powiedział Barreto. Członek rządu stwierdził też, że wirus najprawdopodobniej trafił do Republiki Zielonego Przylądka z Brazylii.

 

Wirus odstrasza turystów

Jak podaje Reuters w Republice Zielonego Przylądka odnotowano dotąd 4,7 tys. przypadków podejrzenia zarażeniem wirusa Zika. 30 przypadków dotyczy kobiet w ciąży.

Agencja podkreśla też, że gospodarka kraju w dużym stopniu uzależniona jest od turystyki. Zatem ostrzeżenia dotyczące wirusa mogą zniechęcić potencjalnych turystów, którzy chcieliby odwiedzić wyspiarskie państwo znajdujące się przy zachodnim wybrzeżu Afryki.

 

Źródło: Reuters, tvn24, PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating