We wtorek 19 kwietnia od godziny 8. czasu lokalnego rozpoczęła się erupcja piroklastyczna wulkanu Santiaguito położonego w zachodniej prowincji Quetzaltenango. Choć wybuch był silny, władze Gwatemali donoszą, że nie spowodował żadnych uszkodzeń.

Santiaguito - 19.04.2016 - zdjęcia Via ronyveliz692

Santiaguito – 19.04.2016 – zdjęcia Via ronyveliz692

Wybuch wulkanu uwolnił materiał piroklastyczny który spływa po zboczu wulkanu, oraz wyemitował pióropusz popiołu sięgający 4500 m n.p.m. który dryfuje w kierunku Pacyfiku.

Zgodnie z oświadczeniem Narodowego Seismology Vulanology Instytut Meteorologii i Hydrologii (INSIVUMEH), gwatemalski kolos nadal dymi i wydala biały gaz i istnieje wysokie prawdopodobieństwo kolejnych erupcji.

Ze swej strony, rzecznik agencji zarządzania kryzysowego Conrad David de Leon, powiedział dziennikarzom, że wraz z przedstawicielami społeczności zaczęto monitorowanie obszaru erupcji, oraz sprawdzanie ewentualnych uszkodzeń.

Media donoszą, że w wyniku erupcji, drobne cząstki popiołu spadły na miasto Quetzaltenango, około 200 kilometrów na zachód od stolicy.

 

Fuego ciągle aktywny

Również aktywność wulkanu Fuego jest ciągle na wysokim poziomie. Od wtorku Fuego wysyła kolumny białego dymu do wysokości 4.100 m n.p.m., który porusza się w kierunku zachodnim, jak podaje INSIVUMEH.

Fuego

W ciągu ostatnich kilku godzin zostało zarejestrowanych około 13 słabych wybuchów w tym z emisją popiołu który osiągnął wysokość pomiędzy 4.300 a 4.500 metrów z opadem na okoliczne tereny.

Trwa ciągła, wysoka aktywność indonezyjskiego wulkanu Bromo.

Bromo - 17.04.2016 odgazowanie - zdjęcie Oystein Lund Andersen

Bromo – 17.04.2016 odgazowanie – zdjęcie Oystein Lund Andersen

 

 

Źródło: foxnews, Losyziemi
0 0 vote
Article Rating