Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w sobotę 14 sierpnia zachodnią część Haiti. Było odczuwalne na całych Karaibach, gdzie ludzie w panice uciekali z domów – donosi agencja Reutera. Trzęsienie ziemi wystąpiło o 12:29 UTC (8:29 czasu lokalnego) na głębokości 10 km, zaledwie kilkanaście godzin przed średnim szczytem oddziaływań magnetycznych. O godzinie 11:58 UTC wystąpiło silne trzęsienie ziemi na Alasce, magnituda 6.9. Oba miejsca oddalone są od siebie o 8 tysięcy km.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,2 i wystąpiło w odległości 12 kilometrów od miasta Saint-Louis du Sud – podała amerykańska agencja United States Geological Survey (USGS).

Średniej siły szczyty oddziaływań magnetycznych wystąpią między 8-10 sierpnia oraz 15 sierpnia, silny szczyt wystąpi 9 i 11 sierpnia

Według jej komunikatu ziemia zatrzęsła się na głębokości 10 km.

 

Zniszczone domy, szkoły i kościoły

„Odwołuję się do ducha solidarności i zaangażowania wszystkich Haitańczyków i Haitanek, aby zjednoczyli się we wspólnym froncie i stawili czoło tej dramatycznej sytuacji” – zaapelował premier. Jak dodał, udaje się na miejsce katastrofy, aby ocenić sytuację.

Premier ogłosił stan wyjątkowy, który potrwa przez miesiąc. Na konferencji prasowej powiedział, że na razie nie zwraca się o pomoc zagraniczną, gdyż nie jest jeszcze znany rozmiar zniszczeń.

Trzęsienie było odczuwalne w całym kraju, w wielu miastach zanotowano znaczne straty materialne. Zniszczone są domy, szkoły, kościoły.

Duże zniszczenia wystąpiły w ponad 200-tysięcznym mieście Jeremie na południowym zachodzie Haiti. W centrum zniszczone zostały stare jednopiętrowe domy, a z katedry zerwało dach. Na filmach udostępnionych w internecie pokazano ruiny różnych budynków, w tym kościoła w miejscowości Les Anglais, 200 km na południowy zachód od stolicy, w którym w sobotę odbywała się msza.

Aktualizacja 22.08.2021 r.:

W wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło na Haiti 14 sierpnia, 12 268 osób zostało rannych. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 2207. Żywioł zniszczył około 53 tysięcy domów, a ponad 77 tysięcy jest uszkodzonych.

Władze szacują, że około 650 tysięcy osób pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, co stanowi około 40 procent populacji najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi trzech departamentów w południowo-zachodniej części kraju. UNICEF ocenia, że w trudniej sytuacji znajduje się około 1,2 miliona mieszkańców Haiti, w tym 540 tysięcy dzieci.

Ostrzeżenie przed tsunami po trzęsieniu ziemi w Haiti

Dla Haiti obowiązuje ostrzeżenie przed tsunami.

11 lat temu kraj doświadczył trzęsienia ziemi o podobnej sile, które zrównało z ziemią wiele budynków, w tym w stolicy kraju Port-au-Prince pozostawiając ludzi bez dachu nad głową. Zginęło wtedy ponad 220 tysięcy osób – przypomina „The New York Times”.

Lokalizacja trzęsienia ziemi w Haiti

Lokalizacja trzęsienia ziemi na Alasce

Tak zareagowały polskie sejsmometry na te dwa silne trzęsienia ziemi

Charakterystyka wstrząsów sejsmicznych w czasie dwóch ostatnich silnych trzęsień ziemi o magnitudach 7.1 i 7.5 w odstępie doby i 47 minut

 

Źródło: Reuters, The New York Times, tsunami.gov
0 0 votes
Article Rating