Pilna ewakuacja została ogłoszona w piątek 13 sierpnia w czterech prefekturach na południowym zachodzie Japonii dla ponad 5 mln mieszkańców, z powodu ogromnych opadów deszczu, poinformował kanał telewizyjny NHK na podstawie zebranych danych administracji lokalnych.

Mieszkańcy prefektur Fukuoka, Saga, Nagasaki, Hiroszima otrzymali piąty, najwyższy poziom ostrzeżenia o niebezpieczeństwie.
Przy nim władze wydają jednoznaczny rozkaz „Ratujcie swoje życie!”. Oznacza to pilną ewakuację, a jeśli przemieszczenie się do punktu ewakuacyjnego z powodu zalania na tym etapie wiąże się już z ryzykiem, wówczas zaleca się mieszkańcom znalezienie najbezpieczniejszego miejsca w okolicy lub we własnym domu, gdzie można zwiększyć szanse na przeżycie.
W południowo-zachodniej Japonii od kilku dni padają obfite deszcze. W wielu rejonach w ciągu ostatnich dwóch dni spadło 500-700mm opadów. W prefekturze Saga w mieście Uresino w ciągu trzech dni spadło 918mm opadów. W głównym centrum administracyjnym tej prefektury w mieście Saga – 769 mm.
W prefekturze Nagasaki w mieście Undzendake – 847 mm. Przekroczono historyczne rekordy dla tej pory roku. Meteorolodzy ostrzegają przed zwielokrotnionym wzrostem ryzyka powodzi i osuwisk. Telewizja NHK odwołała wszystkie regularne programy telewizyjne i nadaje informację związaną z przesuwaniem się frontu atmosferycznego, prognozami synoptyków i ogłoszeniami ewakuacji miejscowych administracji.
Reportaże z miejsc pokazują zatopione ulice, które zamieniły się w rzeki. Na północy wyspy Kiusiu, gdzie znajduje się Nagasaki, Saga, Fukuoka spadły trzy miesięczne normy opadów.
Jeden człowiek zginął, z dwoma nie udało się nawiązać kontaktu po zejściu osuwiska. Według prognoz deszcze będą padać też w niedzielę.

Źródło: sputniknews.com
0 0 votes
Article Rating