W południowo-zachodniej Anglii znaleziono gigantycznego, martwego walenia. Kilkutonowe ciało zwierzęcia utknęło na skałach. Żeby je usunąć, potrzebny będzie śmigłowiec.

Ocean Atlantycki wyrzucił na brzeg olbrzymiego walenia. Znaleziono go w środę na wybrzeżu w miejscowości Hartland Quay w hrabstwie Devon w południowo-zachodniej Anglii. Specjaliści sądzą, że gigantyczny waleń to fiszbinowiec, dokładniej płetwal zwyczajny.

– Przypuszczamy, że fiszbinowiec jest martwy od kilku tygodni – powiedziała Cheryl Duerden z British Divers Marine Life Rescue (BDMLR), czyli brytyjskiego stowarzyszenia nurkowego. – Jednak dopiero kilka dni temu ciało zostało wyrzucone na brzeg – dodała.

Potrzebny śmigłowiec

Zwierzę znaleziono stosunkowo daleko od wody. – Waleń leżał na skalistym wybrzeżu – stwierdziła Duerden.

Specjaliści podkreślają, że obecnie nie są w stanie określić, jak dokładnie ciało walenia utknęło w skałach z dala od brzegu.

– Nie wiemy, skąd on przypłynął – powiedział Stephen Marsh z BDMLR.

Fiszbinowiec prawdopodobnie zostanie usunięty z wybrzeża śmigłowcem, ponieważ jego masa może dochodzić do około 50 ton. Płetwale zwyczajne osiągają do około 20-25 metrów długości.

Przenoszą choroby

Zanim ciało wieloryba zostanie usunięte z wybrzeża, specjaliści zalecają, żeby nie zbliżać się do martwego zwierzęcia.

– Wieloryby przenoszą wiele chorób, którymi mogą zarazić się ludzie. Dla bezpieczeństwa, zakazaliśmy przechodniom zbliżania się do walenia – stwierdziła Duerden.

Źródło: thesun.co.uk, plymouthherald.co.uk, bbc.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating