Ogromny, wirujący lej powietrza i tęcza – taki widok mieli wczoraj mieszkańcy Würzburga w Bawarii. Tornada w centralnej Europie na początku marca to niezwykle rzadkie zjawisko.

W czwartek około godziny 17 czasu lokalnego lej powietrza pojawił się w okolicy miejscowości Würzburg w Bawarii. Żywioł uszkodził 50 domów w miejscowości Kürnach na północny wschód od Würzburga. Szkody są związane głównie z naruszoną strukturą dachów. Trąba powietrza i związany z nią silny wiatr powalił drzewa. W wyniku zniszczeń, jakie spowodowało tornado, nikt nie został ranny.

Trąba powietrzna w marcu?

Trąby powietrze są bardzo dynamicznym zjawiskiem pogodowym. Prędkość wiatru dochodzi do 500 km/h. W ciągu roku w Niemczech pojawia się od 30 do 60 takich niszczycielskich lejów (w Polsce średnio 7-9). Pojawiają się głównie latem, w ciepłym półroczu. Wtedy tworzą się w wyniku przechodzenia gwałtownej burzy.

– Tornada w marcu występują bardzo rzadko. Musi pojawić się chmura burzowa Cumulonimbus. W marcu pojawiają się one w wyniku przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego. Tak właśnie było w czwartek w Niemczech – powiedział Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. – Była to konwekcja wymuszona, dynamiczna, niezwiązana z nagrzaniem podłoża (temperatura w Bawarii w czwartek doszła do 17 st. C – przyp. red.), tylko z przechodzeniem frontu. Dodatkowo pojawiła się konwergencja, czyli zbieżność wiatru – dodał.

Tornado i tęcza

W czwartek widok tornada był o tyle niezwykły, że towarzyszyła mu wyraźna, kolorowa tęcza. Mieszkańcy zrobili wiele zdjęć i filmów, które udostępnili na portalach społecznościowych.

 

Źródło: wuerzburgerleben.de, wetteronline.de, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating