W czwartkowy poranek czasu lokalnego na szczycie wulkanu Kilauea na hawajskiej wyspie Big Island doszło do eksplozji.

Pył z wulkanu Kilauea

Jak podała lokalna ochrona cywilna, pył pokryje całą okolicę, a wiatr poniesie go nad południowy wschód. Wysokość, na którą się wzbił, to ponad dziewięć tysięcy metrów. Mieszkańcom i turystom zalecono nieopuszczanie miejsc, w których się znajdują.

Pył z wulkanu Kilauea

„Pociski”

Wcześniej, w środę, wulkan Kilauea wypuścił z krateru Halemaumau chmurę pyłu – na wysokość ponad trzech tysięcy metrów. Ciemny obłok rozprzestrzeniał się po niebie, pokrywając tereny od osiedla Pahala po Discovery Harbor.

Ponadto odnaleziono „pociski”, które zostały wyrzucone przez wulkan. Skały liczyły nawet 60 centymetrów i wylądowały w odległości niecałych stu metrów od Halemaumau. Są one odzwierciedleniem najbardziej dynamicznych eksplozji, jakie obserwowano do tej pory i jednocześnie stanowią zapowiedź kolejnych erupcji napędzanych parą.

Teren, na którym znajdowały się skały pokryty był jednocentymetrową warstwą pyłu.

Skała wyrzucona przez wulkan Kilauea (USGS)

 

Zatrzęsła się ziemia

Doszło również do trzęsień ziemi o magnitudzie powyżej w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się na płytkiej głębokości pod szczytem wulkanu. W wyniku wstrząsów pojawiły się spękania na autostradzie numer 11, w bliskiej odległości od wejścia do parku narodowego Hawaii Volcanoes. Uszkodzona została również infrastruktura znajdująca się wewnątrz parku.

Chmury popiołu, które zostały wyrzucone w powietrze w środę, można było obserwować z wielu punktów widokowych wschodniej części wyspy. W związku ze zwiększoną emisją pyłów, które dotarły na większą niż wcześniej wysokość, Hawajskie Obserwatorium Wulkaniczne nadał czerwony kolor kodu lotniczego. Unoszące się pyły stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu i mogą doprowadzić do uszkodzenia silników.

Spękana autostrada numer 11 na Hawajach (PAP/EPA/BRUCE OMORI)

Spękana strefa ryftu

Hawajskie Obserwatorium Wulkaniczne poinformowało, że wschodnia strefa ryftu, na której znajdują się domy ponad 2 tysięcy ewakuowanych osób, pozostaje aktywna wulkanicznie. Z powstałych spękań nie wypływa jednak lawa.

Zagrożeniem jest toksyczny dwutlenek siarki. W związku z tym miejscowa straż pożarna ogłosiła w poniedziałek „czerwony alert”, gdyż z pęknięć w okolicy osiedla Lanipuna Gardens wydzielała się bardzo duża ilość dwutlenku siarki.

„Czerwony alert oznacza bezpośrednie niebezpieczeństwo dla zdrowia i konieczność podjęcia natychmiastowych działań w celu uniknięcia dalszego kontaktu” z drażniącą substancją – napisano w komunikacie.

Spękania w strefie ryftu (USGS)

 

 

 

Źródło: USGS, hawaiicounty.gov, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating