Trąba powietrzna, która przeszła przez zachodnią część Niemiec, powalała drzewa i zrywała dachy budynków, które znalazły się na jej drodze. Ranne są dwie osoby.

Żywioł szalał w środę w zachodniej części Niemiec między godziną 17.50 a 18. Trąbie towarzyszyło silne gradobicie. Ranne zostały przynajmniej dwie osoby.

– Kierowca wysiadł z samochodu i próbował sprzątnąć gałęzie z drogi. Poważnie ranny trafił na oddział szpitalny – poinformował główny komisarz policji Klaus Junker w rozmowie z dziennikarzem niemieckiej gazety „Bild”.

Drugą poszkodowaną osobą był strażak, którego poraził prąd w Nettetal-Schaag. Obrażenia uznano za lekkie.

Domy nie nadają się do mieszkania

Trąba powietrzna przeszła przez tereny Nadrenii Północnej-Westfalii, rujnując na swojej drodze budynki znajdujące się we wsiach Viersen-Boisheim, Nettetal-Schaag, Schwalmtal-Dilkrath, Schwalmtal oraz częściowo w Niederkruchten. Uszkodzonych jest przynajmniej 50 budynków.

„W Viersen-Boisheim domy są tak bardzo zniszczone, że czasowo nie nadają się do zamieszkania” – poinformowały władze powiatowe na Facebooku.

Niszczycielski wir pozrywał dachy i powalił drzewa. Część dróg była nieprzejezdna. Autostrada 61, która biegnie w pobliżu granicy holenderskiej, została częściowo zamknięta.

Jak podaje portal wetteronline.de, rolnicza stacja pogodowa w Viersen odnotowała podmuch wiatru o prędkości 223 kilometrów na godzinę. Biorąc pod uwagę zniszczenia trąba została zaklasyfikowana jako F2 w sześciostopniowej skali Fujita.

Edith Schaul z Viersen-Boisheim znajdowała się w ogrodzie, gdy nadciągała burza. Pierwsze były chmury i grzmoty, później pojawił się wir. Edith musiała szybko szukać schronienia

– Pięć minut i było po wszystkim – opisuje kilka godzin później.

Przejście trąby powietrznej wraz z gradobiciem zostało zarejestrowane przez użytkowników Facebooka, dzięki czemu obrazy tej niszczycielskiej siły znalazły się w sieci.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia

Niemiecka służba pogodowa ostrzegała o prognozowanej sile burzy, wydając alert trzeciego stopnia dla Nadrenii Północnej-Westfalii. Burze pojawiły również na południu i wschodzie kraju.

Burze w Niemczech z dnia 16.05 o godzinie 18.00 (blitzortung.com)

Obraz satelitarny z godziny przejścia tornada (sat24)


 

 

Źródło: wetteronline.de, bild.de, waz.de, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating