Lawa nieubłaganie zbliża się do miasta. We wtorek pochłonęła pierwszy budynek, wydaje się nieuniknione, że na swej drodze zniszczy 50 kolejnych domów. Mieszkańcy są gotowi do ewakuacji w każdej chwili.

US-HAWAII-VOLCANO

Rzeka gorącej lawy zaczyna niebezpiecznie zbliżać się do domów na Wielkiej Wyspie (ang. Big Island) na Hawajach. We wtorek potok pochłonął już pierwszy budynek, szopę z narzędziami. Szerokość odnogi rzeki gorącej substancji w najszerszym miejscu wynosi 75 metrów.

Hawaje, USA - Lawa zaczyna niszczyć domy 3

Poczyni ogromne zniszczenia

– Dzisiaj ofiarą lawy padła szopa na narzędzie rolnicze. Będzie więcej zniszczeń na trasie tego wycieku – mówi Nikodem Pikor z Hawaii Polonia Tours. – 50 domów na trasie gorącego potoku są już całkowicie opróżnione, a mieszkańcy gotowi do ewakuacji – dodaje.

Mieszkańcy są w każdej chwili gotowi do opuszczenia domów. Powolna rzeka lawy nieprzerwanie od wielu tygodni zmierza w stronę miasta Pahoa, temperatura substancji jest na tyle gorąca (powyżej 900 st. C), że spali domy, drogi i wszystko co napotka na swojej drodze.

Hawaje, USA - Lawa zaczyna niszczyć domy 6

Erupcja od 27 czerwca

27 czerwca w wulkanu Pahoa zaczęła wydobywać się lawa, kierując gorące potoki w stronę małej społeczności. We wrześniu zmniejszyła się aktywność wulkanu, mieszkańcy Big Island mieli nadzieję, że już im nic nie grozi. Niestety wulkan znów zaczął wypuszczać potoki lawy, które nieubłaganie zaczęły zbliżać się do miasta.

– Lawa pochłonęła pierwszy budynek wczesnym rankiem we wtorek (red. czasu lokalnego) – napisano w oświadczeniu Hawajskiego Obserwatorium Wulkanów USGS.

Hawaje, USA - Lawa zaczyna niszczyć domy 7 Hawaje, USA - Lawa zaczyna niszczyć domy 5 Hawaje, USA - Lawa zaczyna niszczyć domy 4 Hawaii Volcano

Źródło: Reuters TV/TVN24
0 0 votes
Article Rating