Ulewne deszcze uszkodziły tamę Kaupakalua na hawajskiej wyspie Maui. Władze wydały nakaz ewakuacji dla mieszkańców terenów, którym grozi zalanie.

Intensywne opady deszczu doprowadziły do podniesienia się poziomu wody na tamie Kaupakalua położonej w regionie Haiku na wyspie Maui. Tama została uszkodzona. – Awaria tamy spowoduje groźną dla życia powódź, jak również znaczne szkody materialne na obszarach położonych w dole rzeki – ostrzegali wcześniej meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Honolulu, stolicy stanu Hawaje.

Najgorsza powódź od 25 lat

Straż pożarna w Maui otrzymała wiele telefonów od mieszkańców, którzy prosili o pomoc, ponieważ zostali uwięzieni w swoich domach z powodu podnoszącego się poziomu wód.

– Panie i panowie, to jest prawdziwa sytuacja powodziowa, jakiej nie widzieliśmy od dłuższego czasu – powiedział w poniedziałek Mike Victorino, burmistrz Maui. Dodał, że sześć domów zostało poważnie uszkodzonych lub zniszczonych. Zdaniem niektórych mieszkańców wyspy jest to najgorsza powódź, jaką widzieli od ponad 25 lat.

– Schrony ewakuacyjne zostały otwarte w Paia Community Center i Hana High School – przekazał gubernator David Ige. „Urzędnicy hrabstwa Maui zostali poinformowani, że zapora Kaupakalua została naruszona” – napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze ogłaszając, że ewakuacje zostały rozpoczęte.

Tama została zbudowana w 1885 roku, ma 17,4 metrów wysokości i 122 metrów długości. Należy ona do East Maui Irrigation Company.

 

Źródło: Reuters, CNN
0 0 votes
Article Rating