Patrząc na te rysunki z końca epoki lodowcowej postanowiłem napisać, co ja z nich wyczytałem. Wygląda na to, że całość przekazu może mieć znacznie większą głębię, niż to zostało rozszyfrowane. Może wspólnie spróbujemy? Piszcie w komentarzach.

Zapewne przedstawiona została historia kilku grup osób, które mieszkały tam na przestrzeni jakiegoś czasu. Każdy coś dopisał i po swojemu przedstawił sytuacje, zdarzenie, historie.

Poniżej wycięte fragmenty.

1.

1. Wygląda to na kalendarz w formie: dzień, noc, dzień, noc lub bardziej prawdopodobne: pełnia, nów, pełnia, nów.

2. Wygląda to tak, jakby dwie osoby dołączyły do tej grupy (z przodu przywódca), lub do danej osoby samotnie żyjącej.

3. Tak jakby opisana została krótka historia dwóch zwierząt należących do grupy 7 osób. Kalendarz może pokazywać czas od złapania (w celu zjedzenia) do danej chwili.

4. Być może narzędzia, jakie użyli do schwytania zwierzęcia. Pod pałką 4 osoby narysowane, czyli może to oznaczać, że z pałkami na to polowanie ruszyły 4 osoby.

5. Wygląda, jakby ktoś się z kimś spotkał po jakimś zdarzeniu (ilość dni lub cykli Księżyca).

6. Krótka historia życia dwóch osób, do których ktoś dołączył, albo się urodził. Wygląda to tak, jakby w kalendarzu zaznaczali, jakie zwierzęta łapali lub widzieli w tym czasie.

7. Wygląda jakby trzymali jakieś zwierze w czymś zamykanym, albo zwierze miało być komuś darowane, a leżało w czymś jak korytko na nogach.

8. Jedne „tablice” mają kreski u dołu, inne na górze. Być może one wskazują miejsca, gdzie są takiego typu ściany, po których się wspinali (kreski na dole), lub z których schodzili (kreski u góry)?

Czyli takie opisanie miejsc, lub drogi do czegoś.

 

9. W „tablice” wbudowany tak jakby kalendarz. Być może narysowane zwierzęta można spotkać idąc tyle dni, ile tam jest w tabliczce cykli. Może też być wskazany kierunek wspinania się lub schodzenia ze skał – jest kilka kresek ma dole, a większość u góry.

 

Kolejny rysunek

10. Wygląda to tak, jakby jeden człowiek siedział na jakimś zwierzęciu, które podobne jest do konia (z rodziny wielbłądowatych). Drugi człowiek prowadzi to zwierzę.
Konia udomowiono jakieś 5.5 tysiąca lat temu, a rysunki są sprzed 12.5 tysiąca lat.

11. Bitwa również na jakichś zwierzętach z rodziny wielbłądowatych.

12. Przedstawiona tak jakby cała grupa wraz z dobytkiem i trzema zwierzątkami. Tylko jakimi? Kaczka i co jeszcze?
Ciekawe dlaczego jedni mieli 5 palców, a inni 3. Jak nie ma wcale palców, to można zrozumieć małą szczegółowością.

 

Piszcie co Wy zobaczyliście ciekawego. Wpiszcie w komentarz numer rysunku, jakiego Wasz opis dotyczy.

Kolumbia – W największym parku narodowym odkryto tysiące rysunków naskalnych sprzed około 12.5 tysiąca lat [Czekam na Wasze komentarze]

Rysunki:

 

Źródło: LosyZiemi.pl
1 1 vote
Article Rating