Na popularnej wśród turystów hiszpańskiej wyspie Gran Canaria z powodu pożaru lasów ewakuowano już około osiem tysięcy osób. Teren dotknięty żywiołem jest trudno dostępny, stąd w akcji gaszenia biorą udział między innymi śmigłowce i samoloty gaśnicze.

W niedzielę informowaliśmy, że pożar na hiszpańskiej wyspie objął ponad 400 hektarów lasów, a ewakuowanych było 2000 osób. Według najnowszych danych spłonęło ponad 3400 hektarów, a władze ewakuowały ponad osiem tysięcy osób. Według służb ratunkowych zagrożeni pożarami są głównie mieszkańcy północnej części wyspy. Ewakuowani spędzili noc w sześciu ośrodkach przygotowanych przez regionalną obronę cywilną.

– Sytuacja jest bardzo poważna. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. W chwili obecnej nie występują przesłanki, aby twierdzić, że żywioł zostanie szybko opanowany – poinformowała w komunikacie regionalna straż pożarna.

Płomienie sięgają nawet 50 metrów.

Spłonęło ponad 3400 hektarów lasów

Pożar wybuchł w sobotę wieczorem w pobliżu miejscowości Valleseco w prowincji Las Palmas.

Ogień szybko się rozprzestrzenia, spłonęło ponad 3400 hektarów lasów. Walkę z żywiołem utrudniają wysoka temperatura i porywisty wiatr. Władze podały, że z pożarem walczy ponad 700 strażaków, a także 16 samolotów i śmigłowców gaśniczych. Ogień przemieszcza się agresywnie na północny zachód w kierunku parku narodowego Tamadaba.

Przedstawiciele obrony cywilnej Wysp Kanaryjskich przyznali, że prowadzona w nocy z niedzieli na poniedziałek akcja gaszenia ognia okazała się nieskuteczna, pomimo iż brało w niej udział 400 strażaków i panowały stosunkowo korzystne warunki atmosferyczne. – Wraz z postępowaniem żywiołu nad ranem konieczna była ewakuacja kolejnych osób z miejscowości Valleseco, Saucillo, Galdar, Piletas oraz Troya – poinformowały służby ratunkowe.

Pożary lasów trapią prowincję Las Palmas od kilku tygodni. Przed tygodniem władze podały, że na Gran Canarii spłonęło około tysiąca hektarów lasów i zarządzono ewakuację prawie tysiąca osób – mieszkańców trzech gmin.

W Hiszpanii, która zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby turystów, co roku dochodzi do wielu pożarów lasów, co ma związek z suchym klimatem w tym kraju.

 

 

Źródło: Reuters, Enex

 

0 0 votes
Article Rating