Od piątku w wielu regionach Hiszpanii pojawiły się intensywne opady śniegu. W jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych doszło do dużego karambolu, w którym co najmniej 35 osób zostało rannych.

Intensywne opady śniegu spowodowały w piątek potężny karambol z udziałem 50 samochodów na drodze A-1 w przełęczy Somosierra. Co najmniej 35 osób zostało rannych. Niektóre media podają, że poszkodowanych jest ponad 40 osób. Poważnie ranna jest 62-letnia kobieta.

Do interwencji wezwano służby Comunidad de Madrid oraz oddziały z Kastylii i Leónu. Strażacy musieli uwolnić co najmniej dziesięć osób uwięzionych w swoich pojazdach. Jak podały lokalne media – droga A-1, będąca jednym z ważniejszych szlaków komunikacyjnych, została zablokowana na ponad pięć godzin.

Hiszpańska zima

Śniegiem sypnęło również między innymi w Grenadzie, na południu kraju. Według prognoz zimowa aura może utrzymać się jeszcze w sobotę. Z powrotu zimy cieszą się narciarze z górskiej prowincji Sierra Nevada.


W Jaén ostrzeżenia przed opadami i oblodzeniami mają obowiązywać co najmniej do niedzieli.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Hiszpanii (meteoalarm.eu)

Zimny front niosący intensywne opady śniegu spowodował, że synoptycy Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET) zadecydowali o wydaniu ostrzeżeń w wielu regionach Hiszpanii. Alerty dotyczą również oblodzeń.

Do tego wieje

W miastach Almeria na południu Hiszpanii i Albacete w południowo-wschodnim regionie kraju odnotowano silne porywy wiatru, rozpędzające się do 70 kilometrów na godzinę. Na południowym wybrzeżu spodziewane są wysokie fale do trzech metrów. Z kolei w A Coruña na północnym zachodzie Hiszpanii przy silnym wietrze, fale mogą osiągać nawet sześć metrów.

 

Źródło: Reuters, theolivepress.es, msn.com, euroweeklynews.com, europapress.es, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating