Silne trzęsienie ziemi wstrząsnęło miastem Sapporo w północnej Japonii, zaledwie kilka godzin po tym, jak znaczna część południa kraju została zniszczona przez najsilniejszy od 25 lat tajfun.

Trzęsienie ziemi wystąpiło w środę, 5 września o 18:08 czasu uniwersalnego zaledwie 40 km od Sapporo na głębokości 33 km.

Ziemia drżała przez około 30 sekund. Epicentrum trzęsienia znajdowało się 25 kilometrów od miasta Chitose, gdzie znajduje się lotnisko.

Sapporo jest stolicą prefektury Hokkaido z populacją prawie dwóch milionów ludzi.

Trzęsienie ziemi wystąpiło kilka godzin po tym, jak prefektury na południu Japonii zostały zniszczone przez tajfun Jebi.

Aktualizacja:

Japońska agencja zarządzania kryzysowego FDMA powiedziała, że ​​co najmniej dwa domy zawaliły się w Sapporo i wybuchł pożar w zakładzie petrochemicznym w Muroran City.

Trzęsienie ziemi nie miało żadnego wpływu na elektrownię jądrową Hokkaido Electric Power Co w Tomari, która jest wyłączona od 2012 roku, powiedział szef gabinetu Yoshihide Suga.

NHK podał później, że zasilanie zewnętrzne elektrowni zostało odcięte, ale awaryjne generatory pracowały i nie miało to wpływu na przechowywanie paliwa jądrowego w elektrowni.

Dwie inne elektrownie jądrowe w północnej Japonii, Tohoku Electric Power Co w Higashi-dori, które również są wyłączone – są bezpieczne, stwierdziła NHK.

Gleba przesycona niedawnymi ulewnymi deszczami spowodowała rozległe osunięcia ziemi podczas trzęsienia, które zniszczyło wiele domów i zablokowało drogi.

Policja odnotowała liczne obrażenia ludzi. Oddziały ratownicze straży pożarnej przeczesywały wiele obszarów szukając ocalałych.

Tak zareagowały polskie sejsmografy:

Źródło: USGS, express.co.uk
0 0 votes
Article Rating