Ciała pięciu martwych kaszalotów zalegają na brzegu holenderskiej wyspy Texel. Pięć wielorybów, odnaleziono we wtorek. Podjęta akcja ratunkowa, która miała pomóc kaszalotom powrócić na pełne morze, nie powiodła się i w nocy z wtorku na środę służby morskie zadecydowały o jej wstrzymaniu.

Berging van aangespoelde potvissen op Texel

Według lokalnych mediów, zwierzęta odnaleziono na południowym krańcu wyspy w pobliżu miejscowości Den Hoorn. Akcja ratunkowa, która miała na celu skierować kaszaloty na pełne morze, nie powiodła się i w nocy z wtorku na środę służby morskie zadecydowały o jej zaprzestaniu.

Holandia - Pięć martwych wielorybów na plaży w pobliżu Den Hoorn -6

Tymczasowo zamknięto fragment plaży, na którym znajdują się zwierzęta. Badacze z Uniwersytetu w Utrechcie zbadają teraz ssaki, aby wyjaśnić okoliczności ich śmierci.

Holandia wprowadziła regulacje dotyczące postępowania w przypadku znalezienia martwego wieloryba po tym jak w 2012 roku morze wyrzuciło w pobliżu Texel innego martwego olbrzyma. Zgodnie z tymi przepisami akcję ratunkową przerywa się 12 godzin po wyrzuceniu zwierzęcia na brzeg.

Holandia - Pięć martwych wielorybów na plaży w pobliżu Den Hoorn -5

W tym samym czasie sześć martwych wielorybów, woda wyrzuciła na brzeg w Niemczech. Organizacja Ecomare zapowiedziała, że będzie obserwować kaszaloty, aby można było w porę zawrócić je do wody.

Holandia - Pięć martwych wielorybów na plaży w pobliżu Den Hoorn -4

Pojawienie się kaszalotów w Morzu Północnym jest nietypowe. Zdaniem biologów morskich ssaki nie miały szans na przeżycie w tak płytkich wodach przybrzeżnych.

Holandia - Pięć martwych wielorybów na plaży w pobliżu Den Hoorn -2 Holandia - Pięć martwych wielorybów na plaży w pobliżu Den Hoorn

nltimes.nl, fakty.nl, polsatnews.pl
0 0 votes
Article Rating