W Bułgarii wiele miejscowości zostały pozbawione prądu po obfitych opadach śniegu, jakie miały miejsce w ciągu ostatniej doby. Pokrywa śnieżna miejscami sięga metra i utrudnia ruch samochodowy i kolejowy. Na południowym wschodzie, w rejonie obwodu Smolan, wylała rzeka i doszło do powodzi.

Bułgaria - Duże opady śniegu -4

Na obszarze obwodu Smolan na południu Bułgarii oraz w dwóch innych regionach w południowo-wschodniej części kraju (Kyrdżali i Chaskowo) ogłoszono właśnie czerwony, najwyższy stopień alarmu. Pogoda doprowadziła tam do osunięć ziemi i poważnych szkód. W 13 regionach w środkowej, wschodniej i północnej Bułgarii ogłoszono pomarańczowy, a więc o stopień niższy od czerwonego, alarm.

Bułgaria - Duże opady śniegu -3

Śnieg zasypał drogi

Główne drogi i autostrady są już na ogół oczyszczone, nie ma zamkniętych odcinków, lecz w związku z zalegającą warstwą śniegu władze zakazały ruchu pojazdów o wadze powyżej 12 ton. W regionach górskich obowiązkowe są łańcuchy. W Petrochanie – jednej z przełęczy górskich, łączących północną i południową część kraju – spadła lawina i przełęcz została zamknięta.

Duże trudności, zwłaszcza na północnym wschodzie Bułgarii, występują także na kolei. Pociąg Warna – Sofia utknął w niedzielę rano w połowie drogi. Kierownictwo linii uprzedziło, że należy spodziewać się odwołań, zatrzymań i opóźnień pociągów.

Bułgaria - Duże opady śniegu -2

Ponad 1000 miejscowości bez prądu

Ponad 1000 miejscowości jest pozbawionych prądu. Dystrybutorzy energii elektrycznej poinformowali, że zmobilizowali do usunięcia awarii prawie 900 ekip. Najcięższa jest sytuacja na północnym wschodzie w regionach naddunajskich miast Ruse i Silistra.

Obecnie w Sofii trwa oczyszczanie głównych arterii, małe uliczki pozostają jednak zasypane ponad 40-centymetrową warstwą śniegu. Mieszkańcy nie kwapią się bowiem do sprzątania chodników. Ruch utrudniają także połamane przez śnieg i wiatr gałęzie.

Bułgaria - Duże opady śniegu -1

Pogoda jeszcze się pogorszy

Obecna sytuacja pogodowa w Bułgarii i jej nagłe pogorszenie spowodowane są przez cyklon śródziemnomorski.

Według prognoz sytuacja w najbliższych dniach skomplikuje się dodatkowo z powodu spodziewanego spadku temperatur o ok. 10-15 stopni i silnych mrozów, które mogą sięgnąć -20 st. C.

– Sytuacja dotycząca ruchu drogowego prawdopodobnie się pogorszy. Gwałtowny spadek temperatury spowoduje gołoledź – mówi Liljana Pawłowa, bułgarska minister rozwoju regionalnego i robót publicznych.

 

Źródło: PAP, focus-fen.net, novinite.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating