Zbliżający się do Bahamów i Florydy huragan Dorian osiągnął najwyższą piątą kategorię w skali Saffira-Simpsona – poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów. Niszczycielski wiatr wieje obecnie z prędkością 260 kilometrów na godzinę.

Jak poinformowało Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC), Dorian znajduje się nad Atlantykiem około 60 kilometrów na wschód od wyspy Wielkie Abaco w północnej części Bahamów i 360 kilometrów na wschód od West Palm Beach na Florydzie. Żywioł przesuwa się w kierunku zachodnim z prędkością 13 km/h.

 

Przygotowania do uderzenia huraganu

– Ciemne chmury, które widać za naszymi plecami, to są już chyba pierwsze symptomy zbliżającego się do Cocoa Beach huraganu Dorian – relacjonował reporter TVN24 Wojciech Bojanowski. – Tu cały czas trwają przygotowania. Są próby zabijania deskami i płytami okien, widać, że  większość sklepów jest zabezpieczona i planowana jest też ewakuacja – dodał reporter. – Jak na razie wszyscy przygotowują się tu na najgorsze, bo to nie tylko wiatr, ale też powódź. Floryda jest bardzo płaskim stanem, także podniesienie stanu wody nawet o pół metra może spowodować zalanie ulic i duże zniszczenia. Wiele osób kieruje się w kierunku Orlando, ale są też tacy, którzy mówią, że bez względu na wszystko zostaną tutaj, bo niejeden huragan już przetrwali opisywał Bojanowski.

Na przyjście huraganu niosącego wiatr o szybkości 260 kilometrów na godzinę i ulewny deszcz, przygotowują się mieszkańcy północnych Bahamów, gdzie zarządzono częściową ewakuację i zamknięto większość hoteli. Na Bahamach turystów skierowano do tymczasowych schronów w szkołach i budynkach publicznych.

Prognozowana prędkość wiatru huraganu Dorian (NHC)

Prognozowana trasa huraganu Dorian

Według prognoz Dorian przejdzie w pobliżu brzegów Florydy, jednak uniknie ona bezpośredniego uderzenia. Następnie huragan ma posuwać się na północ w niewielkiej odległości od wybrzeży stanów Karolina Południowa i Północna oraz Georgia. Nawet jeśli żywioł nie wedrze się w głąb lądu to duże zagrożenie mogą stanowić wzniecane przez wichurę wysokie fale, które mogą wywołać lokalne powodzie.

Prognozowana trasa przejścia huraganu Dorian (NHC)

Dorian, początkowo będący burzą tropikalną, w środę został sklasyfikowany jako huragan 1 – najniższej – kategorii, zaś w niedzielę stał się huraganem piątej, najwyższej kategorii skali Saffira-Simpsona. Tworzące go wiatry osiągają prędkość do 260 km/h.


 

 

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating