Huragan Joaquin w niedzielę minął Bermudy. Teraz obrał nowy kierunek, zmierza nad Europę. Już pod koniec tego tygodnia na zachodzie kontynentu przyniesie on silny wiatr i ulewny deszcz.

Huragan Joaquin kieruje się na Europę

Joaquin pokonuje obecnie otwarte wody Oceanu Atlantyckiego. Zgodnie z oczekiwaniami meteorologów huragan słabnie na sile.

 

Uderzy w Wielką Brytanię lub w Portugalię

Przewidują oni jednak, że niż przyniesie silny wiatr i ulewny deszcz w Europie. Istnieją dwa modele prognostyczne, które przewidują różne scenariusze. Jeden mówi, że Joaquin uderzy w Wielką Brytanię, a drugi podaje, że cyklon dotrze nad Portugalię i Hiszpanię.

Oba scenariusze przewidują jednak, że Joaquin uderzy w Europę w niedzielę. Według prognoz wiatr może osiągać wtedy około 80 km/h.

 

Ulewy na wschodnim wybrzeżu USA

Joaquin spowodował rekordowe opady na wschodnim wybrzeżu USA. Powodzie pozbawiły życia 11 osób. Najgorsza sytuacja jest w Karolinie Południowej, gdzie pod wodą znalazły się m.in. miasta Charleston i Columbia. Prezydent Barack Obama ogłosił w tym stanie stan klęski żywiołowej.

Władze stanowe mówią o „ekstremalnie niebezpiecznej, zagrażającej życiu ludzi sytuacji”.

Od piątku spadło w tym stanie nawet do 60 cm deszczu. Gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley wezwała mieszkańców do pozostania w domach.

– To najgorsze ulewy od tysiąca lat – ostrzegła w niedzielę Haley na konferencji prasowej.

 

Ogromne zniszczenia

W Charleston i innych miastach ratownicy ewakuowali kierowców i pasażerów setek samochodów, które utknęły na zalanych wodą ulicach. Woda sięgała po dachy pojazdów. Tysiące gospodarstw domowych nie mają prądu. Zamkniętych jest wiele odcinków dróg, w tym autostrad.

Ulewy na wschodnie wybrzeże USA przyniósł szalejący na Atlantyku huragan Joaquin. Na dodatek wysokie fale wpychają masy wody w głąb lądu. Powodzie dotknęły w sumie siedem stanów, głównie Karolinę Południową, Karolinę Północną, Wirginię i New Jersey.

Poniżej wideo z powodzi spowodowanej huraganem Joaquin na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

 

Poniżej znajduje się film, który pokazuje, jak rozwijał się huragan względem pomiarów mocy burzy geomagnetycznej.

 

Źródło: wunderground.com, weather.com, PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating