Lanehuragan trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona – nadciąga nad archipelag Hawajów. Najbliżej wysp ma znaleźć się we wtorek wieczorem czasu hawajskiego. Maksymalna prędkość wiatru dochodzi do 195 kilometrów na godzinę.

Nad Hawaje nadciąga huragan Lane. „Gwałtownie przybrał na sile” – poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). W nocy z piątku na sobotę żywioł stał się huraganem trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Maksymalna odnotowana prędkość wiatru wyniosła 195 kilometrów na godzinę. O godzinie 5 czasu polskiego centrum huraganu znalazło się około 2260 kilometrów na wschód od Hilo – miejscowości położonej na wschodzie największej wyspy archipelagu Big Island.

Prognozowana trasa huraganu Lane (NHC)

Zbliży się na odległość 320 kilometrów

– Na chwilę obecną spodziewamy się, że centrum huraganu minie południowe krańce Big Island w odległości około 320 kilometrów we wtorkowy wieczór czasu hawajskiego – powiedział w piątek ekspert ds. huraganów AccuWeather Dan Kottlowski.

Lane może spowodować powstanie wysokich fal, rozchodzących się na wschód i północ. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia silnego wiatru, szkwału i opadów deszczu dotyczy południowych i wschodnich regionów Big Island. Do połowy tygodnia trudne warunki atmosferyczne mogą dotknąć również niektóre środkowe i zachodnie wyspy Hawajów.

 

Kilka dni jako huragan „major”

Kottowski zaznaczył, że Lane, stając się huraganem „major” – czyli „poważnym”, o kategorii III, IV lub V, może utrzymać ten status przez kilka dni. Czynnikami sprzyjającymi utrzymywaniu lub zwiększaniu jego siły są między innymi tor ruchu huraganu – przemieszcza się nad ciepłymi wodami – i znaczna wilgotność powietrza.

Kottowski przyrównał Lane’a do huraganu Hektor, który znalazł się w bliskich okolicach Hawajów kilka dni temu. Spowodował powstanie wysokich fal, jednak nie stanowił dla wysp większego zagrożenia.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating