Wody Oceanu Atlantyckiego wyrzuciły na islandzki brzeg dwa butlogłowy północne – walenie przypominające wyglądem delfiny. Niestety, jedno ze zwierząt nie przeżyło.

Butlogłowy zauważono w czwartek około godziny 13 na wyspie Engley w zatoce przylegającej do stolicy Islandii, Reykjaviku.Do akcji ratunkowej ruszyło kilkanaście osób –  członkowie cywilnej służby ratunkowej, pracownicy lokalnej firmy zajmującej się obserwacją wielorybów i biologowie morscy. Pierwszą pomocą dla uwięzionych na plaży zwierząt było polewanie ich wodą oraz owinięcie w koce i ręczniki, dla zapewnienia im ciepła i osłony przed słońcem.

W momencie przybycia ratowników na miejsce trwał odpływ – poziom wody był dość niski, więc należało stworzenia przenieść o kilka metrów w stronę oceanu. Butlogłowy mogą jednak ważyć nawet siedem ton.

Przeżył tylko jeden

Niestety, jeden z uwięzionych waleni nie przeżył. O godzinie 21, kiedy nastąpił przypływ, ratownikom udało się wpuścić drugiego butlogłowa do oceanu. Zwierzę odpłynęło.

Butlogłowy północne występują w wodach północno-zachodniego Atlantyku, wokół Islandii licznie, jednak dokładna liczebność populacji nie jest znana. Żyją w głębokich wodach oceanicznych – pożywienia szukają na głębokości nawet przekraczającej 500 metrów. Polowanie na nie jest nielegalne. W 1977 roku objęto je ochroną.

Źródło: ENEX, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating