IBM po raz kolejny pokazuje swoją siłę innowacyjności, demonstrując nowy tranzystor wykonany z grafenu, który pracuje z częstotliwością 155 GHz.

 

Naukowcy jeszcze nie zdecydowali się, czy grafen może, czy też nie może zastąpić krzemu. Najpierw problem polegał na tym, iż tranzystorów zbudowanych z tego materiału nie można wyłączyć, jednak niedawno naukowcy odkryli, że grafenowe tranzystory wykazują efekt chłodzenia termoelektrycznego, dzięki czemu będzie można w znaczny sposób obniżyć ich energochłonność.

IBM, pomimo swoich przewidywań, buduje kolejne tranzystory z grafenu, podwyższając ich częstotliwość pracy. Tym razem zademonstrowano tranzystor z taktowaniem 155 GHz, który jest jednocześnie najmniejszym tego typu komponentem z długością bramki wynoszącą 40 nanometrów. To o 200 nanometrów mniej, niż poprzedni tranzystor z zegarem 100 GHz.

Nowy tranzystor został zbudowany w ramach projektu badawczego DARPA, Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Źródło: chip.pl

0 0 votes
Article Rating