Indie zaatakował monsun. W związku z powodziami nie żyje już ponad 300 osób. Ostatnio żywioł sparaliżował miasto Chennai (Ćennaj), do którego dojazd jest praktycznie niemożliwy. Ewakuowano 10 tysięcy osób.

Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -2

Monsun, czyli sytuacja pogodowa, która przynosi obfite opady deszczu, przynajmniej od października znajduje się nad południowymi Indiami. Od miesiąca wiele regionów zalewa woda. W czwartek tragiczna powódź uderzyła miejscowość Ćennaj (Madras). Ewakuowano około 10 tysięcy osób.

Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -1

Utrudniony dojazd

Ćennaj jest czwartym co do wielkości miastem w Indiach, a z powodu ulewnych deszczy w ciągu ostatnich 3 dni, jest odcięte od reszty kraju. Dojazd zarówno drogowy jak i kolejowy jest znacznie utrudniony. Ponadto trudno jest dotrzeć transportem lotniczym. Woda zalała bowiem pas startowy portu lotniczego.

Pod wodą znalazły się także domy, z których ewakuowano mieszkańców. W ostatnich dniach ratownicy w sumie pomogli 120 tysiącom osób, a akcja nadal trwa.

350 l/mkw. w jeden dzień

Powódź nastąpiła z powodu ulew. Rzeka, która przepływa przez miasto, wylała i zalała sąsiadujące do niej regiony. Według lokalnych synoptyków w środę w mieście spadło w sumie 350 l/mkw. wody. Jest to dwukrotnie większa wartość niż pada w tym miejscu w całym grudniu.

Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -5

Kiepskie prognozy

Od października w związku z monsunem w stanie Tamilnadu w południowo-wschodnich Indiach zginęło już w sumie 325 osób. Indyjskie władze meteorologiczne zawiadamiają, że sytuacja pogodowa nie zmieni się w najbliższych dniach i do końca tygodnia opady nie ustaną.

Premier Indii Narendra Modi oświadczył, że na cele walki ze skutkami żywiołu przekaże 290 milionów dolarów.

Chennai: Trains stand stranded at a railway station near flooded tracks after heavy rains in Chennai Wednesday. PTI Photo (PTI12_2_2015_000347B)

Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -8Chennai: Rescuers shifting patients from a flooded hospital after heavy rains in Chennai on Tuesday. PTI Photo  (PTI12_1_2015_000283B)

Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -6 Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -4 Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -3 Indie - 325 ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy -2

0 0 votes
Article Rating