Południowy stan IndiiTamilandu, doświadcza najgorszych monsunowych opadów od 100 lat. Stolica stanu – Madras, znalazła się pod wodą. Sparaliżowane jest lotnictwo, kolej i przemysł. A to nie koniec ulewnych deszczów. Będzie jeszcze gorzej.

Tamilandu, Indie - Od 100 lat nie spadło tyle deszczu

W ciągu ostatnich 48 godzin w stanie leżącym na południu Indii spadło ponad 100 l/mkw. deszczu. To średnia suma opadów dla całego miesiąca. W ich wyniku trzeba było ewakuować ponad 200 tys. osób. Według aktualnych danych 18 ludzi zostało rannych, ale na szczęście nikt nie zginął. Premier kraju Narendra Modi nakazał wszystkim zespołom ratunkowym, w tym powołanym do pomocy żołnierzom, ewakuację ludności z niskich pięter budynków i całych nisko położonych terenów. W środę rano w najbardziej zagrożonych miejscach zabrakło już łodzi ratunkowych. Zastępuje się je czymkolwiek, byle uratować jak najwięcej osób.

Władze kraju obliczyły, że w wyniku ulewnych deszczów i powodzi, które trwają tam od miesiąca, życie straciło już 188 osób, a ponad milion zostało poszkodowanych.

Tamilandu, Indie - Od 100 lat nie spadło tyle deszczu -2

Paraliż komunikacyjny

Na międzynarodowym lotnisku w stolicy stanu, Madrasie, panuje chaos. Woda podmyła pasy startowe. Niemożliwe są starty i lądowania. W terminalach koczuje ok. 400 osób. Lotnisko jest zamknięte do odwołania.

Woda podmyła też tory kolejowe. Kilkanaście pociągów zostało odwołanych. W niektórych dzielnicach miasta woda sięga do pasa. Odcięty też jest dostęp do autostrady między stolicą, a innym ważnym dla stanu miastem – Puducherry.

Tamilandu, Indie - Od 100 lat nie spadło tyle deszczu -1

Chaos w biznesie

Madras jest czwartym najbardziej zaludnionym miastem w Indiach. Produkuje się tam samochody m.in. dla Forda, BMW, Nissana i Hyundaia. Szefowie fabryk zadecydowali, żeby ich pracownicy pozostali w środę w domach.

Ponadto Madras to główny ośrodek outsourcingu IT. 11 lokalnych biur, pracujących dla firm z USA, jest również nieczynnych.

 

Pesymistyczne prognozy

Indyjski Departament Meteorologiczny ostrzega, że to nie koniec ulewnych deszczów. Kolejne intensywne opady spodziewane są w najbliższych 48 godzinach.

Jeśli w ich wyniku poziom rzeki Adyar, która biegnie przez miasto, podniesie się, woda zaleje kolejne partie Madrasu.

Przyczyny deszczy stulecia

Według ministra spraw wewnętrznych Indii, Kiren Rijijutegoroczne monsunowe deszcze w Tamilnadu są najgorsze od stu lat.

Premier Indii, wracając z Konferencji klimatycznej w Paryżu, oskarżył o taki stan rzeczy zmiany klimatyczne. Podkreślił, że kraje tropikalne, takie jak Indie, są podatne na ekstremalne warunki pogodowe.

Jatin Singh, twórca prywatnego portalu pogodowego Skymet uważa, że za ponadprzeciętne opady należy obwiniać wyjątkowo silne w tym roku El Nino, nazwane przez naukowców Godzillą.

 

 

Źródło: Reuters, Enex, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating