Do strzelaniny doszło w środę w mieście San Bernardino w Kalifornii. Podczas konfernecji prasowej amerykańska policja podała, że w ataku zginęło 14 osób, a kolejne 14 zostało rannych. Jak ustalili funkcjonariusze, atak na stanową placówkę przeprowadziły trzy osoby. Wciąż są poszukiwane. Według FBI atak był bardzo dobrze przygotowany.

USA - Strzelanina w San Bernardino, co najmniej 20 ofiar -3

Do strzelaniny doszło w Inland Regional Center, jednej z 21 placówek stanowych pomocy socjalnej dla osób niepełnosprawnych. W trakcie ataku trwało tam przyjęcie świąteczne przygotowane dla pracowników.

Policja zamknęła i otoczyła rejon ulic Orange Snow Road i Waterman Avenue w San Bernardino.

Z budynku zostało ewakuowanych kilkaset osób. Wszyscy wychodzili z podniesionymi rękami, a placówka była otoczona przez oddziały SWAT i policji.

Wcześniej amerykańskie media mówiły o 20 ofiarach, nie precyzując, czy chodzi o zabitych czy rannych.

USA - Strzelanina w San Bernardino, co najmniej 20 ofiar

 

Uzbrojeni i niebezpieczni

Szeryf San Bernardino potwierdził, że obława trwa. Policja poszukuje trzech sprawców – świadkowie informowali, że strzelać mogło trzech uzbrojonych w długą broń mężczyzn ubranych w stroje wojskowe, którzy uciekli z miejsca czarnym SUVem.

Rzeczniczka policji w San Bernardino poinformowała, że podejrzani są uzbrojeni i prawdopodobnie mają na sobie kamizelki kuloodporne.

Policja ostrzega na Twitterze, by mieszkańcy San Bernardino nie wychodzili z domów i unikali okolic miejsca zdarzenia. Briana Pastorino, rzecznik szpitala Loma Linda poinformowała, że lekarze są w gotowości i oczekują przywiezienia rannych przez karetki.

USA - Strzelanina w San Bernardino, co najmniej 20 ofiar -2

Prezydent poinformowany

O sprawie został poinformowany prezydent USA Barack Obama.

Agencje pomocy społecznej Inland Regional Center w Kalifornii to regionalne centra, które organizują i płacą za pomoc osobom z takimi chorobami jak autyzm czy niepełnosprawność umysłowa.

Placówka w San Bernardino – 200 tys. mieście położonym ok. 100 km od Los Angeles – jest jedną z największych w Kalifornii.

 

Aktualizacja 06.12.2015 r.

Max Kolonko.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating