Z kraju niedbającego o środowisko naturalne, Indie zaczynają zmieniać się w państwo inwestujące w przyrodę. W niedzielę udowodnił to rząd stanu Madhya Pradesh, sadząc miliony drzew.

Zaledwie 12 godzin wystarczyło mieszkańcom indyjskiego stanu Madhya Pradesh na posadzenie ponad 66 milionów drzew 20 różnych gatunków. Akcja odbyła się w niedzielę między 7 rano a 19 wieczorem czasu lokalnego.

W akcję włączyło się 1,5 miliona osób.

Poprzedni rekord w tej samej kategorii również należy do Hindusów. W zeszłym roku do ziemi trafiło ponad 49 milionów młodych drzew, w północnej części stanu Uttar Pradesh. Akcja trwała nieco dłużej, bo 24 godziny, Tegoroczny wyczyn prawdopodobnie trafi do Księgi Rekordów Guinnessa.

Porozumienie Paryskie

Indie w ramach Porozumienia Paryskiego zobowiązały się do zwiększenia powierzchni lasów do 95 milionów hektarów. Rząd stanu przeznacza na ten cel 6,2 miliarda dolarów oraz zachęca inne rejony Indii do podjęcia takiego samego przedsięwzięcia.

Premier stanu, Shivraj Singh Chouhan, na oficjalnym profilu Madhya Pradesh na portalu społecznościowym napisał, że jest dumny z tej inicjatywy. Madhaya jest jednym z pierwszych indyjskich regionów biorących udział w takiej akcji.

Do sadzenia przyłączyli się również mnisi, wojskowi czy dzieci, uczestniczące w inicjatywie całymi szkołami.

Indie obecnie nie są dobrze kojarzone w dziedzinie walki ze zmianami klimatu. Kraj jest trzecim w kolejności państwem na świeci produkującym najwięcej dwutlenku węgla. Notuje się tam bardzo niską jakość powietrza, spala się wiele węgla, często nie oczyszcza ścieków.

W dobrym kierunku

Jeżeli Indie będą kontynuować swój marsz w stronę stania się światową potęgą gospodarczą, pojawią się naciski, aby inwestować w odnawialne źródła energii oraz w ochronę środowiska.

Porozumienie Paryskie to pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. 195 krajów zobowiązało się do jego przestrzegania w celu zapobiegnięcia wzrostu temperatury globalnej o więcej niż dwa stopni Celsjusza. Celem długoterminowym miałoby być ograniczenie wzrostu do 1,5 stopnia.

 

0 0 votes
Article Rating