Liczba głowic nuklearnych na świecie spadła w 2016 roku o 3 procent z racji wycofywania broni starszego typu, ale wszystkie kraje dysponujące arsenałem nuklearnym prowadziły w ubiegłym roku programy jego modernizacji – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu.

W dorocznym raporcie przygotowanym przez Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI) napisano, że dziewięć krajów posiadających broń nuklearną (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna) na początku bieżącego roku miały w sumie 14 935 głowic – wobec 15 395 rok wcześniej.

W tym samym czasie wzrosły inwestycje na modernizację arsenałów, na przykład na nowe systemy przenoszenia głowic nuklearnych – podkreśla SIPRI.

 

93 procent wszystkich głowic posiadają USA i Rosja

– Mimo niedawnego postępu w międzynarodowych rozmowach o traktacie o zakazie broni nuklearnej, długoterminowe programy modernizacji są w toku w dziewięciu krajach. To sugeruje, że żaden z nich nie będzie gotowy do rezygnacji ze swego arsenału w przewidywalnej przyszłości – powiedział analityk SIPRI Shannon Kile.

W raporcie wskazano, że ograniczenie liczby głowic nuklearnych na świecie wynika w ostatnich latach głównie z redukcji arsenałów w USA i Rosji, które posiadają razem 93 procent tego rodzaju uzbrojenia na świecie, na mocy porozumienia o ograniczeniu zbrojeń strategicznych New START z 2010 roku.

Niemniej oba kraje rozpoczęły „zakrojone na szeroką skalę i kosztowne” programy modernizacyjne – podkreślono w raporcie. Jako przykład podano, że USA zamierzają wydać w tym celu 400 miliardów dolarów do roku 2026. „Przewidywany wzrost wydatków USA nie jest niespodzianką. Obecna administracja kontynuuje ambitny projekt wyznaczony przez Baracka Obamę” – napisano w raporcie.

 

Pozostałe kraje rozmieszczają nowe systemy, Korea przeprowadza próby

Siedem pozostałych krajów, które posiadają znacznie mniejsze arsenały nuklearne, również rozpoczęło rozmieszczanie nowych systemów albo ogłosiło takie zamiary – zauważa SIPRI.

Korea Północna przeprowadziła w 2016 roku dwie próby nuklearne, co wywołało ostrą reakcję wspólnoty międzynarodowej. Mimo to od tamtej pory kraj ten przeprowadził liczne próby rakietowe, z zamiarem skonstruowania międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dotrzeć na terytorium USA.

W Unii Europejskiej dwa kraje, Wielka Brytania i Francja, dysponują bronią nuklearną i mają odpowiednio 215 i 300 głowic.

0 0 votes
Article Rating