W wyniku lawiny błotnej i powodzi w Indiach zginęło 26 osób. Żywioł zdewastował wiele domów.

Jak poinformowały w piątek władze lokalne, do 26 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych lawiny błotnej i powodzi spowodowanych obfitymi deszczami monsunowymi w stanie Kerala na południu Indii. Zawaliło się wiele domów, 15 tysięcy ludzi schroniło się w zorganizowanych obozach.

Obfite deszcze

Lawina odcięła drogi i zatopiła kilka wiosek. Wiele regionów zostało też podtopionych po otworzeniu przez władze licznych zapór wodnych. Krok ten miał zapobiec możliwemu niekontrolowanemu wyciekowi wody, co mogłoby być tragiczne w skutkach.

W akcji ratunkowej bierze udział prawie 200 żołnierzy. Według danych indyjskich służb meteorologicznych w tym roku w stanie Kerala dotychczas spadło o 17 procent więcej deszczu niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dwa tygodnie wcześniej w wyniku powodzi w stanie Uttar Pradeś położonym na żyznych terenach Niziny Gangesu zginęło 58 osób. Każdego roku w powodziach spowodowanych deszczami monsunowymi w Indiach ginie kilkaset osób.

– Pomagają nam indyjska armia sił powietrznych, marynarka wojenna, straży przybrzeżnej i służb inżynierii wojskowej – powiedział sekretarz generalny Pinarayi Vijayan.

Czym są monsuny?

Monsun to układ wiatrów, które zmieniają swój kierunek na przeciwny w zależności od pory roku. Są to wiatry sezonowe między oceanem a lądem. Tworzą się u południowych i wschodnich wybrzeży Azji oraz w Zatoce Gwinejskiej i Ameryce Środkowej. Monsun letni ma duże znaczenie w rolnictwie – pomaga nawadniać suche obszary w głębi kontynentu. Jest wiatrem ciepłym i wilgotnym, monsun zimowy zaś jest wiatrem suchym i zimnym. Pora monsunowa trwa w Indiach od czerwca do września.


 

Źródło: PAP, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating