Indyjskie miasta należą do niechlubnej czołówki – uchodzą za takie, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Za taki stan odpowiada gospodarka kraju oraz słaby monitoring składu chemicznego atmosfery.

Heavy fog mercilessly descends on New Delhi

Grupa naukowców, na czele których stał Michael Greenstone z Uniwersytetu w Chicago, wzięła pod lupę powietrze w Indiach. Z badań wynika, że skażenie atmosfery z tym kraju w ciągu trzech lat przyczyniło się do skrócenia średniej życia 660 milionom osób. I to aż o ponad trzy lata.
 Zanieczyszczone powietrze - Indie

13 z 20

O tym, jak gigantyczna jest skala problemu zabójczego brudnego powietrza, niech świadczą statystyki.

W 2014 roku Nowe Delhi, czyli stolica Indii, było najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Problem ten dotyczy całego kraju. Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization) w pierwszej dwudziestce najbardziej zanieczyszczonych znalazło się aż 13 miast z Indii.

Co więcej – aż 99,5 procent mieszkańców 1,2-miliardowego państwa oddycha powietrzem, które przekroczyło wyznaczone przez WHO normy.

 

Indie uzależnione od paliw kopalnianych

W raporcie, który grupa Greenstone’a opublikowała w sobotę 21 lutego sugeruje się, że za zaistniałą sytuację odpowiada przede wszystkim uzależnienie Indii od paliw kopalnych. Główne źródło energii w tym kraju stanowi węgiel, który po spaleniu uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla i inne gazy, które w nadmiarze są szkodliwe. Niestety Indie mają bardzo ubogi system monitorowania składu chemicznego powietrza. Czujniki znajdują się głownie w dużych miastach, a na terenach wiejskich są praktycznie niespotykane.

0 0 votes
Article Rating