Widok na skutą lodem rzekę Hudson jest wspaniały. To jednak jeden z niewielu plusów ataku zimy na USA, który trwa już bardzo długo. Fatalne warunki panują nie tylko na Północnym Wschodzie, lecz także na Południu. Tylko w poniedziałek w stanie Teksas z powodu złych warunków pogodowych odnotowano co najmniej kilkadziesiąt wypadków. Zginęła jedna osoba.

Rekord temperatury - Nowy Jork

Burza śnieżna Quantum, która przetacza się właśnie przez południe USA, dała o sobie znać w wielu miejscach w kraju. O jej skutkach przekonali się mieszkańcy stanów Teksas, Kolorado, Kansas, Oklahoma, Tennessee, Utah, Nowy Meksyk.

Paraliż komunikacyjny w hrabstwie Dallas

Jak donoszą lokalne media, z powodu złej pogody odnotowano utrudnienia w komunikacji drogowej. W poniedziałek rano w Teksasie doszło do wielu wypadków drogowych. Atak zimy mocno dał się we znaki hrabstwu Dallas. Aż 46 kolizji miało miejsce na tamtejszych autostradach, 50 – na lokalnych drogach. W jednym z nich w Carrollton zginęła jedna osoba Poza tym w rejonie w poniedziałek nie otwarto licznych biur oraz niektórych szkół. Odwołano również 500 lotów na lotnisku Dallas-Fort Worth.

Utrudnienia w innych stanach USA

W niedzielę 22 lutego w pobliżu Oakley w stanie Kansas doszło do zderzenia dwóch tirów. Kierowca jednego z nich wyszedł z wypadku bez szwanku. Drugi trafił do szpitala. Najprawdopodobniej wpadli w poślizg na oblodzonej nawierzchni.

Kilka wypadków miało miejsce również w w stanie Oklahoma. Na tamtejsze drogi wyruszyły liczne pługosolarki.

W stanie Tennessee w sobotni wieczór 32 tys. mieszkańców było pozbawionych prądu.

Zmęczony zimą Nowy Jork

W piątek 20 lutego w Nowym Jorku padł rekord zimna. Mieszkańcy metropolii na termometrach zobaczyli -16 st. C. Poprzedni rekord z 1950 roku wynosił -14. st. C. W weekend odnotowano kolejne opady śniegu. W Central Parku tylko w sobotę spadło dodatkowo siedem centymetrów śniegu. Na głównym lotnisku im. Kennedy’ego odnotowano opady rzędu 10 cm.

Zima nie odpuszcza

Według prognoz lokalnych meteorologów zima w najbliższych dniach nie opuści USA. Niskie wartości odnotujemy m.in. w Dolinie Ohio i w regionie Wielkich Jezior Północnoamerykańskich. Dwucyfrowe wartości na minusie zobaczymy m.in. w północnej Nowej Anglii, w północnej części stanu Nowy Jork.

Synoptycy nie wykluczają, że padną kolejne rekordy niskiej temperatury.

Trudna sytuacja pogodowa ma panować także w pobliżu Gór Skalistych.

0 0 votes
Article Rating