Do Indii zbliża się potężny cyklon tropikalny Fani. Do tej pory ewakuowano 200 tysięcy osób z północno-wschodniego wybrzeża. Według synoptyków żywioł uderzy w piątek w stan Orisa.

Cyklon Fani znajduje się w zachodniej części Zatoki Bengalskiej, 420 kilometrów na południowy zachód od miasta Puri – poinformował Indyjski Instytut Meteorologii (India Meteorological Office). Porusza się z prędkością 15 kilometrów na godzinę. Kiedy żywioł dotrze do lądu, przyniesie ulewny deszcz i porywisty wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 170-180 km/h.

Ewakuacja ludzi

Według pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona klasyfikującej huragany powstałe na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku, cyklon Fani może osiągnąć trzecią kategorię.

Jak dotąd ewakuowano 200 tysięcy osób, w sumie władze planują ewakuację 800 tysięcy mieszkańców zagrożonych terenów. Zamknięto dwa główne porty w stanie Orisa – Paradip i Visakhapatnam.

W stan gotowości postawione są jednostki ratunkowe i straż pożarna. Ewakuowani ludzie zostaną ulokowani w schronach. Władze doradziły turystom, aby opuścili nadmorskie miasta położone na wschodnim wybrzeżu, szczególnie w stanie Orisa.

W Indiach cyklony tropikalne występują od kwietnia do grudnia.

 

 

 

Źródło: Reuters, ndtv.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating