Kilka osób zostało rannych po tym, jak przez południowo-wschodni okręg Calarasi w Rumunii przeszła potężna trąba powietrzna. Żywioł cudem ominął okoliczne wioski.

We wtorek w południowo-wschodnim okręgu Calarasi, leżącym około 80 kilometrów na wschód od Bukaresztu, pojawiło się rzadkie zjawisko – potężna trąba powietrzna.

Alexandra Puscasu, autorka niesamowitego nagrania jechała autostradą, gdy w okolicach miejscowości Dragalina pogoda zaczęła się robić niebezpieczna.

– Niebo przed nami było całe czarne. Zaczęło się od błyskawicy i gradu – relacjonowała. Według kobiety kilka pojazdów zaczęło się zatrzymywać.

– Wtedy zobaczyłam coś dziwnego z prawej strony. Jakby jakaś biała chmura zstąpiła z nieba i coś zaczęło się wznosić z ziemi – opisała.

Według lokalnych mediów trąba powietrzna porwała autobus z 39 pasażerami, a następnie odrzuciła go na odległość 10 metrów w pobliskie pole. Siedem osób zostało rannych.

Zrobiło się groźnie

Lokalne media podały, że żywioł cudem ominął okoliczne wioski. Jednak było tam widać wpływ trąby powietrznej, ponieważ zdarła dachy z około 10 budynków.

Silne porywy uszkodziły również kilka maszyn rolniczych.

– Wygląda na to, że silny zimny front wywołał dzisiaj gwałtowną pogodę w południowej Rumunii, w tym trąbę powietrzną – stwierdził starszy meteorolog AccuWeather Eric Leister. – System spowodował burzę, która przyniosła do Bukaresztu silne porywy wiatru – powiedział. Dodał, że temperatura lokalnie spadła o około 10 stopni Celsjusza.

Zgodnie informacjami podanymi przez meteorologa AccuWeather Briana Lada trąba powietrzna uniosła kurz i piach z pól rolniczych, które stopniowo wznosiła coraz wyżej. Dlatego dolna część tornada wydaje się dużo ciemniejsza.

Redakcja:
Pierwszy powiadomił mnie o tym wczoraj „Łowca Burz” – Przemek.

 

Źródło: Reuters, AccuWeathe, tvnmeteo, http://www.jurnal.md/ro/news/e7cc8f7c07a3b872/video-tornada-in-judetul-calarasi-romania-un-autocar-cu-40-de-persoane-la-bord-a-fost-aruncat-de-pe-sosea.html

 

0 0 vote
Article Rating