Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.2 wystąpiło w czwartek 14 stycznia o godzinie 18:28 UTC na wyspie Celebes w Indonezji. Było to kilka godzin po średnim oddziaływaniu planet z dużymi skokami, o którym pisałem.

 

Jak poinformowały lokalne władze, zginęło co najmniej 78 osób, a ponad 740 zostało rannych. Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków, w tym szpitala, w nadziei na odnalezienie ocalałych.

Według amerykańskiej służby geologicznej (USGS) epicentrum znajdowało się 36 kilometrów na południe od miasta Mamuju, a hipocentrum na głębokości 18 km. Indonezyjska agencja meteorologiczna (BMKG) ostrzegła przed możliwym ryzykiem wystąpienia wstrząsów wtórnych, potencjalnie na tyle silnych, by spowodować tsunami.

– Według najnowszych informacji w mieście Mamuju zginęło 26 osób – powiedział w piątek szef miejscowych służb ds. zarządzania skutkami katastrof Ali Rahman. – Ta liczba może wzrosnąć, wiele martwych osób jest pogrzebanych pod gruzami – dodał.

W innej miejscowości w regionie Mamuju zginęło osiem osób – powiedział inny przedstawiciel tych służb. Rannych zostało łącznie ponad 630 osób.

Ratownicy przeszukują gruzy

W Mamuju, najbardziej poszkodowanym mieście regionu, ratownicy poszukują kilkunastu pacjentów i personelu medycznego zaginionych pod gruzami szpitala.

– Szpital jest zniszczony. Zawalił się. W gruzach uwięzieni są pacjenci i personel szpitala, a my jesteśmy w trakcie ich uwalniania – powiedział w rozmowie z francuską agencją prasową AFP przedstawiciel ekipy ratunkowej. Liczbę osób uwięzionych pod gruzami oszacował na 10-20, ale nie był w stanie potwierdzić, czy żyją.

Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie, w tym hotele, a także mosty i drogi. Około dwóch tysięcy osób straciło dach nad głową.

Prawie 6 razy słabsze wstrząsy sejsmiczne wystąpiły 12 godzin wcześniej, bez 8 minut

Wstrząsy o magnitudzie 5.7 wystąpiły w tej samej lokalizacji również w czwartek o godzinie 6:36 UTC, również na głębokości 18 km.
Poniżej film z porannych wstrząsów.

 

Poniżej poranne i nocne trzęsienie ziemi.

Źródło: LosyZiemi.pl

Szczyty średniej siły oddziaływań magnetycznych wystąpią 11-13 stycznia, od 14 oddziaływania będą narastać osiągając szczyty 17 i 21 stycznia

0 0 votes
Article Rating