Artysta Nathan Shipley opublikował w mediach społecznościowych wizerunki osób żyjących setki lat temu. William Szekspir, Elżbieta I, Anne Boleyn czy Jerzy Waszyngton wyglądają, jakby zostali przed chwilą sfotografowani. – Stworzyłem te rekonstrukcje, bo byłem bardzo ciekaw, jak ci ludzie mogli wyglądać naprawdę – przyznaje Shipley.

Frida Kahlo
Nathan Shipley

Nathan Shipley to działający w San Francisco w Stanach Zjednoczonych artysta, grafik, technik, programista. Pierwszą serię portretów osób żyjących w poprzednich stuleciach opublikował klika miesięcy temu. Na jego profilu na Instagramie możemy znaleźć wizerunki malarki Fridy Kahlo, malarza Rembrandta czy Mona Lisy z portretu Leonarda da Vinci. Powstały one przy użyciu sztucznej inteligencji.

– Sztuczna inteligencja nie wie, jak ci ludzie wyglądali naprawdę. Jest za to w stanie stworzyć „odpowiedniki” ich portretów na podstawie historycznych obrazów i rysunków. Taka rekonstrukcja jest na tyle dokładna, na ile dokładny był obraz – wyjaśnia artysta.

Rembrandt
Nathan Shipley

Mona Lisa
Nathan Shipley

„Szaleństwo!”

W styczniu artysta opublikował kolejną serię portretów. Tym razem skupił się na dynastii Tudorów, rządzącej Anglią od końca XV wieku do początku XVII. Pokazał też realistyczną podobiznę jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich – Williama Szekspira i pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych – Jerzego Waszyngtona.

– Stworzyłem te rekonstrukcje, bo byłem bardzo ciekawy, jak ci ludzie mogli wyglądać naprawdę. Osoby, które żyły setki lat temu, wyglądają jak żywe i rzeczywiste! – komentuje Shipley.

Prace chętnie komentują też internauci. „To naprawdę niesamowite, „szaleństwo!!!”, „jestem pod wrażeniem” – można przeczytać na Instagramie. Niektórzy widzą podobieństwo historycznych postaci do osób żyjących obecnie. Internauci proszą też o kolejne rekonstrukcje.

Wiliam Szekspir
Nathan Shipley

Anna Boleyn
Nathan Shipley

Anna Boleyn
Nathan Shipley

Henryk VIII
Henryk VII Tudor

Henryk VII
Nathan Shipley

Jerzy Waszyngton
Nathan Shipley

Elżbieta I (w wieku podeszłym)
Nathan Shipley

Elżbieta I (w wieku średnim)
Nathan Shipley

Elżbieta I (w młodości)
Nathan Shipley

Maria I
Nathan Shipley

Edward VI
Nathan Shipley

 

 

ŹródłoInstagram, boredpanda.com
2.8 4 votes
Article Rating