Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę, 18 kwietnia o 6:28 UTC wyspę Jawa w Indonezji. Zniszczonych zostało kilkaset domów, ponad dwa tysiące ludzi ewakuowano. Są też doniesienia o ofiarach śmiertelnych.

Jak podała indonezyjska Agencja ds. Meteorologii i Geofizyki, środowe trzęsienie ziemi miało magnitudę 4,4, a wystąpiło na głębokości 4 km. Jego epicentrum znajdowało się około 52 kilometrów na północ od Kebumen, okręgu w gęsto zaludnionej prowincji Jawa Środkowa.

Na terenach dotkniętych kataklizmem wprowadzono 14-dniowy stan wyjątkowy. Jednak przy tak dużych zniszczeniach energia wstrząsów musiała być znacznie większa, a zmierzone 4.4 w skali Richtera, to po prostu błąd pomiarowy. Trzęsienie ziemi mogło mieć magnitudę od 5.8 do 6.3.


W bazie USGS wcale nie ma tego trzęsienia ziemi, w bazie EMSC jest 4.4 o 6:28 UTC.

Trzy ofiary śmiertelne

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w wielu częściach prowincji. Według informacji Agencji ds. Zarządzania Kryzysowego w Jawie Środkowej, Sarwo Pramana, pod gruzami zawalonego budynku zginęły dwie starsze osoby i 13-letni chłopiec.

Do szpitali przewieziono 21 osób rannych, a ponad 2100 ludzi ewakuowano do tymczasowych schronień. Oprócz tego, w wyniki kataklizmu uszkodzonych zostało ponad 300 domów, a także kilka szkół i meczetów.

Indonezja znajduje się na styku płyt tektonicznych i jest to rejon zagrożony dużą aktywnością sejsmiczną.


 

Słońce – Między 16, a 18 kwietnia na wprost Ziemi znajdować się będzie spora dziura koronalna, która wywoła kolejna burzę jonosferyczną

 

Źródło: PAP/Badan Nasional Penanggulangan Bencana, tvnmeteo, https://www.express.co.uk/news/world/948256/Indonesia-earthquake-map-latest-magnitude-deaths-Central-Java-homes-damaged, https://www.express.co.uk/news/world/948224/Indonesia-earthquake-latest-magnitude-Central-Java-killed-injured-homes-damaged, https://www.cbsnews.com/news/earthquake-indonesia-kills-people-in-java-topples-homes/
0 0 votes
Article Rating