Obserwatorzy zauważają, że wydarzenie to rozpoczyna nowy etap w historii kraju – zakończy prawie 60 lat rządów Fidela i Raula Castro. Fidel rządził Kubą od 1959 r. do 2006 r., a Raul Castro, który zastąpił swojego – zmarłego w listopadzie 2016 roku – brata Fidela, kolejnych 12, aż do czwartku.

Miguel Díaz-Canel

Historyczna data

Nowy szef państwa jest pierwszą osobą od blisko 60 lat, która stanie na czele kraju i nie będzie nosiła nazwiska Castro – podkreślają obserwatorzy.

57-letni Diaz-Canel pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Państwa został mianowany przez Raula Castro w 2013 roku. Jest cywilem i przedstawicielem nowego pokolenia – urodził się rok po kubańskiej rewolucji z 1959 r. i nie otacza go tak wyrazista legenda jak braci Castro.

Raul Castro rządził Kubą od 2006 roku

Data wyboru nowego prezydenta, 19 kwietnia, jest historyczna ze względu na przypadającą w ten dzień 57. rocznicę odparcia inwazji w Zatoce Świń, której w 1961 roku dokonali kubańscy emigranci z pomocą amerykańskiej CIA. 19 kwietnia nazywany jest na Kubie dniem „pierwszej porażki jankeskiego imperializmu w Ameryce Łacińskiej”.

 

 

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating