Wulkan Mount Lokon, który znajduje się w północnej części indonezyjskiej wyspy Celebes wybuchł dziś rano. Wyrzucił przy tym materiał wulkaniczny na wysokość 1,5 km. Eksplozję można było usłyszeć w miejscowościach odległych o 10 km.

Erupcja miała miejsce około 6.30 czasu lokalnego i z jej powodu lokalne służby geologiczne wprowadziły trzeci, przedostatni poziom alarmowy. Lawa, która wydobyła się z wnętrza krateru zagroziła kilku pobliskim miejscowościom. Dlatego mieszkańcy i turyści mają zakaz zbliżania się do stożka wulkanicznego na odległość 2,5 km.

Tysiące zagrożonych

Na terenach zagrożonych erupcją żyje 30 tys. osób. Wulkan o wysokości 1580 m znajduje się około 20 km od głównego miasta regionu, Manado.

Lokon jest jednym ze 129 aktywnych wulkanów w Indonezji. Znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli regionie wyjątkowo aktywnym sejsmicznie na Pacyfiku. Erupcje wulkaniczne są tam bardzo częste, dlatego mieszkańcy zdążyli przyzwyczaić się do stałych huków i wydobywających się z krateru gazów. Jednak w historii było kilka szczególnie niebezpiecznych przypadków. Od ponad 2 lat jego aktywność jest wzmożona a władze wprowadzają więcej działań zabezpieczających.

Źródło: PAP/EPA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating