Na Morzu Flores, u wybrzeży indonezyjskich Małych Wysp Sundajskich, wystąpiło trzęsienie ziemi. Epicentrum znajdowało się na południowym zachodzie od miasta Belanting, na głębokości 8 kilometrów.

Trzęsienie ziemi na wyspie Lombok (USGS)

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.3 nawiedziło w niedzielę indonezyjską wyspę Lombok. Jak poinformowała amerykańska służba geologiczna (United States Geological Survey) brak jest informacji o ofiarach. Do wstrząsów doszło dwa tygodnie po ostatnim trzęsieniu na tej wyspie. Zginęło wówczas ponad 430 osób.

 

Odczuwalne wstrząsy

Amerykańscy specjaliści ocenili, że epicentrum niedzielnego trzęsienia znajdowało się na południowym zachodzie leżącego na północy wyspy miasta Belanting, na głębokości 7,9 kilometrów. Epicentrum poprzednich wstrząsów w tym miesiącu było na głębokości 10-15 kilometrów i miało magnitudę 6.8-7.

Mieszkańcy Belanting, z którymi rozmawiali dziennikarze z francuskiej agencji prasowej AFP, potwierdzili, że wstrząs był wyraźnie odczuwalny. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach czy spowodowanych szkodach.

Straty materialne po trzęsieniu z 5 sierpnia szacuje się na kilkaset milionów dolarów. W jego wyniku bez dachu nad głową pozostało około 400 tysięcy ludzi, zniszczonych zostało 68 tysięcy budynków. Oprócz ofiar śmiertelnych rany odniosło ponad 13 tys. osób.

 

Pacyficzny pierścień ognia

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia charakteryzującym się dużą aktywnością sejsmiczną. Lombok to wyspa położona na wschód od Bali, najbardziej znanego turystycznego kraju w Azji Południowo-Wschodniej.


 

Źródło: PAP, tvnmeteo, USGS, EMSC

 

 

 

0 0 votes
Article Rating