Sztuczna inteligencja ma coraz więcej zastosowań i Intel znalazł dla niej kolejne. Firma pracuje nad projektem inteligentnego interfejsu kręgosłupa, który bazuje na SI. Ma on na celu pozwolić na przywrócenie kontroli ruchu u osób z poważnymi uszkodzeniami rdzeni kręgowych. Rozwiązanie wspierane jest przez DARPA.

Medycyna to kolejny obszar, gdzie można wykorzystać dobrodziejstwa, które daje sztuczna inteligencja. Zdaje sobie z tego sprawę Intel, który we współpracy z Uniwersytetem Browna tworzy coś, co nazwano inteligentnym interfejsem kręgosłupa. Rozwiązanie może być pomocne u osób, które mają duże uszkodzenia nerwów.

Inteligentny interfejs kręgosłupa bazuje na SI i ma być w stanie przywrócić kontrolę nad ruchem i pęcherzem u ludzi, którzy je utracili. Ma to odbywać się na zasadzie przechwytywania sygnałów motorycznych i sensorycznych pochodzących z rdzeni kręgowych. Uszkodzenia mają być niwelowane poprzez elektrody, które chirurdzy wszczepią na obu końcach urazu.

Następnie do akcji wchodzi sieć neuronowa Intela, która do sztucznych połączeń będzie wysyłać odpowiednie bodźce. Ma to na celu przywrócenie funkcji, które dana osoba wcześniej straciła. Początkowo rozwiązanie będzie opierać się na zewnętrznym komputerze. Jednak docelowo ma być to system, który będzie wszczepiany do organizmu.

Uczeni twierdzą, że nie musi to być niezawodne rozwiązanie, które przywróci pełną sprawność chorym. Jednak z projektem wiązane są duże nadzieje i specjaliści uważają, że taki inteligentny interfejs kręgosłupa z pewnością będzie nieoceniony w przywracaniu zdolności osobom z problemami.

Warto dodać, że Intel niedawno zapowiedział swój autorski chip stworzony właśnie z myślą o zadaniach opartych na sztucznej inteligencji. To Springhill wykonany w 10-nm litografii.

 

 

Źródło: Intel
0 0 votes
Article Rating