Kierowcy w Stanach Zjednoczonych nie mają łatwo. W czwartek 4 lutego z powodu trudnych warunków atmosferycznych służby odradzały podróże po części stanu Iowa. Na jednej z tamtejszych autostrad doszło do karambolu, w którym zderzyło się kilkadziesiąt samochodów.

Departament Transportu stanu Iowa pokazał zdjęcie ze zderzenia około 40 pojazdów na autostradzie międzystanowej nr 80 w pobliżu Newton w hrabstwie Jasper.

Jak powiedział rzecznik policji stanowej sierżant Alex Dinkla, wystarczyło „tylko kilka minut”, aby aut uczestniczących w wypadku wzrosła z kilku do kilkudziesięciu. Brały w nim udział również dwa samochody policji stanowej, z których jeden został rozbity przez przewróconą cysternę.

Żaden z policjantów nie został ranny. Obrażenia odniosło kilku kierowców pozostałych pojazdów.

Więcej wypadków

Karambol w pobliżu Newton był tylko jednym z kilkudziesięciu odnotowanych wypadków w czwartek na drogach stanu. Te były całkowicie pokryte śniegiem i lodem, a służby w niektórych miejscach odradzały podróżowanie.

Policja w Des Moines, stolicy Iowy, poinformowała, że przez sześć godzin o poranku odnotowała 28 wypadków.

„Jedna z najbardziej śnieżnych zim”

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) przekazała, że na międzynarodowym lotnisku w Des Moines spadło ponad siedem centymetrów. Jak dodano, do tej pory w Des Moines tej zimy spadło 110 cm śniegu. To ponad 53 cm powyżej normy, co – według meteorologa Brada Small’a – czyni obecną zimę w mieście „jak dotąd jedną z najbardziej śnieżnych”.

W piątek temperatura w stanie Iowa ma wynosić maksymalnie -6 stopni Celsjusza, natomiast już  w niedzielę zaledwie -13 st. C. Przewidywane są także kolejne opady śniegu. W sobotę ma spaść sześć, a w niedzielę 10 cm.

Paraliż komunikacyjny w północno-wschodniej części USA spowodowała w ciągu ostatnich dni burza śnieżna Orlena. Niebezpiecznie jest jednak także w innych regionach kraju. W stanie Idaho na oblodzonej jezdni kierowca ciężarówki stracił panowanie nad pojazdem i wpadł na stojący radiowóz.

 

 

Źródło: ENEX, Des Moines Register
0 0 votes
Article Rating