Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski domaga się ukarania winnych i wypłacenia odszkodowania od Iranu, który przyznał się w sobotę do „nieintencjonalnego” zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. „Pełnego i gruntownego dochodzenia” domaga się także premier Kanady Justin Trudeau. W katastrofie niedaleko lotniska w Teheranie zginęło 176 osób, w tym wielu Kanadyjczyków.

Zełenski napisał w sobotę na Twitterze, że „ten poranek przynosi prawdę”. Podkreślił, że Ukraina nalega na pełne przyznanie się do winy.

„Oczekujemy, że Iran pociągnie winnych do odpowiedzialności, zwróci ciała, zapłaci odszkodowanie i oficjalnie przeprosi – oświadczył ukraiński prezydent.

Dodał, że śledztwo musi być „pełne, otwarte i kontynuowane bez opóźnień i przeszkód”.

 

Trudeau domaga się „pełnego i dokładnego dochodzenia”

„Naszym priorytetem jest rzucenie światła na tę kwestię w duchu przejrzystości i sprawiedliwości” – napisał premier Kanady Justin Trudeau w komunikacie prasowym.

„To narodowa tragedia i wszyscy Kanadyjczycy pogrążeni są w żałobie. Będziemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami na całym świecie, aby zapewnić przeprowadzenie pełnego i dokładnego dochodzenia” – zapewnił, dodając, że „rząd Kanady oczekuje od władz irańskich całkowitej współpracy”.

Wśród 176 ofiar katastrofy znajdowało się 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

 

„Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki”

Armia irańska przekazała w sobotę w komunikacie, że samolot ukraiński znalazł się blisko „ważnych obiektów wojskowych” i został omyłkowo wzięty za „wrogi”. „Nasze siły nieintencjonalnie zestrzeliły samolot w rezultacie ludzkiego błędu” – oświadczono.

„To smutny dzień. Ze wstępnych ustaleń wewnętrznego śledztwa wynika, że błąd ludzki w kryzysowym momencie, spowodowanym przez amerykańskie awanturnictwo, doprowadził do katastrofy” – napisał wcześniej na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. Szef irańskiej dyplomacji złożył również wyrazy żalu i przeprosiny dla rodzin ofiar i krajów, które dotknęła ta katastrofa.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani wyraził w sobotę na Twitterze „głębokie ubolewanie” z powodu nieintencjonalnego zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. „Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tej strasznej, niewybaczalnej pomyłki” – napisał irański prezydent.

Wcześniej Iran wielokrotnie odrzucał wysuwane pod jego adresem oskarżenia, iż ponosi odpowiedzialność za tragedię.

 

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines runął na ziemię w środę rano wkrótce po starcie z międzynarodowego lotniska Tehran-Imam Khomeini. Zginęło 176 osób.

Do katastrofy doszło kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady.

W czwartek premier Kanady Justin Trudeau oznajmił, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze.

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. „New York Times”, po zbadaniu autentyczności nagrania stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

Gwardia Rewolucyjna Iranu

Amir Ali Hadżizadeh Dowódca sił powietrznych Gwardii Rewolucyjnej Iranu ogłosił w sobotę, że jego jednostka bierze na siebie „całkowitą odpowiedzialność” za przypadkowe zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Wcześniej irańska armia wydała oświadczenie, w którym przyznają się do „nieintencjonalnego” zestrzelenia maszyny.

W wystąpieniu w telewizji państwowej gen. Hadżizadeh mówił, że gdy dowiedział się o zestrzeleniu samolotu ze 176 osobami na pokładzie, „pomyślałem, że chciałbym umrzeć i nie być świadkiem takiego wypadku”.

Gdy samolot został błędnie uznany za wrogi cel i w okolicznościach niezamierzonego błędu ludzkiego maszyna została strącona rakietą krótkiego zasięgu – dodał Hadżizadeh. Dodał, że samolot został wzięty za pocisk i operator mając 10 sekund na powzięcie decyzji otworzył ogień bez możliwości potwierdzenia rozkazu.

 

„Osoby odpowiedzialne za tragedię zostaną pociągnięte do odpowiedzialności”

W opublikowanym w sobotę – kilka godzin przed wystąpieniem gen. Hadżizadeha w telewizji – oświadczeniu, irańskie siły zbrojny przyznały się do zestrzelenia ukraińskiego samolotu. Jak podkreślono maszyna znalazła się blisko „ważnego obiektu wojskowego” Strażników Rewolucji Islamskiej i została omyłkowo wzięta za „wrogi cel”.

Jak zapewnił prezydent Iranu Hasan Rowhani: śledztwo w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii będzie kontynuowane.

 

Katastrofa samolotu Boeing 737-800

Ukraiński samolot typu Boeing 737-800 został zestrzelony zaledwie kilka godzin po zaatakowaniu przez Iran dwóch baz lotniczych w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Ataki te były odwetem za zabicie przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

W katastrofie ukraińskiej maszyny zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców, a także obywatele Szwecji, Afganistanu, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Samolot należący do Ukrainian International Airlines (UIA) leciał z Teheranu do Kijowa ze 167 pasażerami i 9 członkami załogi na pokładzie.

Do „nieintencjonalnego” zestrzelenia maszyny przyznała się w sobotę irańska armia. Jak napisano w komunikacie, został omyłkowo wzięty za „wrogi”.

Zarejestrowano prawdopodobne uderzenie rakiety w ukraińskiego Boeing’a, potwierdzono autentyczność nagrania [Video]

Tuż przed katastrofą ukraińskiego boeinga 737 satelity zarejestrowały start dwóch irańskich rakiet, samolot prawdopodobnie został zestrzelony

Iran – W Teheranie rozbił się samolot pasażerski ukraińskich linii lotniczych, zginęło 176 osób, samolot tuż po starcie zamienił się w kulę ognia, mógł zostać przez pomyłkę zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą

 

Źródło1, źródło2: PAP
0 0 votes
Article Rating