W czwartek 7 listopada o 22:47 UTC  północno-zachodnią część Iranu nawiedziło trzęsienie ziemi. Zginęło sześć osób, a ponad 300 zostało rannych. Wstrząsy miały magnitudę 5.9.

Trzęsienie miało magnitudę 5,9. Jak poinformowała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), epicentrum zlokalizowano w odległości 57 kilometrów na północny wschód od miasta Hashtrud. Hipocentrum natomiast na głębokości 10 kilometrów.

W zamieszkiwanym przez półtora miliona osób mieście Tebriz, znajdującym się w odległości 120 kilometrów na epicentrum, wstrząsy wywołały panikę. Ludzie w popłochu wybiegali z domów.

Jak informują władze, zginęło pięć osób, a 120 zostało rannych.

Narażeni na trzęsienia

Na obszarze Iranu do trzęsień ziemi dochodzi stosunkowo często, ponieważ leży on na styku ważnych uskoków tektonicznych. W 2003 roku trzęsienie o magnitudzie 6,6 doprowadziło do śmierci około 25 tysięcy ludzi oraz zrównało z ziemią miasto Bam we wschodniej części kraju.

Niespełna rok temu – 28 listopada 2018 roku blisko 650 osób odniosło obrażenia na skutek trzęsienia, do którego doszło w zachodnim Iranie, przy granicy z Irakiem. Odnotowano wtedy również stosunkowo duże zniszczenia materialne.

 

Na Słońcu wystąpiły silne zawirowania magnetyczne, mała ale aktywna plama słoneczna „wystrzeliła” plazmę dokładnie na wprost Ziemi

Słońce – Zbliża się kolejna średniej wielkości i gęstości dziura koronalna, która na wprost Ziemi znajdzie się między 6-8 listopada

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating