Iran pracuje nad drugim planem w produkcji broni jądrowej przez zakład pracy, który mógłby produkować pluton, zdjęcia satelitarne pokazują to po raz pierwszy.

 

The Telegraph – możemy ujawnić szczegóły działalności silnie strzeżonej placówki irańskiego przemysłu nuklearnego, do którego międzynarodowi  inspektorzy nie zostali dopuszczeni w ciągu 18 miesięcy.
Zdjęcia uzyskane w tym miesiącu pokazują, że Iran uruchomił w Arak produkcję ciężkiej wody.

Ciężka woda jest potrzebna do pracy reaktora jądrowego, który może wyprodukować pluton, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji bomby atomowej.
Zdjęcie pokazuje oznaki aktywności w zakładzie w Arak, widać na tym zdjęciu chmury pary, która wskazuje na to,że produkuje się tam ciężką wodą.

Inspektorzy z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, nie byli w stanie przeprowadzić inspekcji w tym zakładzie od sierpnia 2011.  Iran odrzucił wielokrotne prośby o informacje na temat tego miejsca, które znajduje się 150 km na południowy-zachód od stolicy kraju, Teheranu.

Zachodnie rządy i MAEA otrzymują informacje o aktywności zakładów w Araku od jakiegoś czasu, ale dzisiejsze dokładne zdjęcia są dowodem tej działalności i podanym do wiadomości publicznej.
Szczegóły rozwoju programu atomowego Iranu pojawiły się w opinii  publicznej aby doprowadzić do wznowienia rozmów z Teheranem zmierzających do zrezygnowania z nuklearnych ambicji.

Nowe zdjęcia pokazują szczegóły kompleksu Fordow tego co jest ukryte setki metrów pod górą niedaleko świętego miasta Kom. W rozmowach w Kazachstanie wczoraj światowi przywódcy proponowali złagodzić sankcje nałożone na Iran w zamian za ustępstwa dla Fordu, który jest silnie chroniony od ataku.

Iran twierdzi, że jego obiekty jądrowe są przeznaczone dla pokojowego wykorzystania, ale rządy zachodnie obawiają się, że Teheran dąży do zbudowania broni jądrowej – lub przynajmniej chce uzyskać możliwość zbudowania jednego ładunku nuklearnego.

Obraz ulatniającej się pary nad kompleksem produkującym ciężką wodę w Araku jest żywym dowodem, że system ten posiada więcej niż jedną drogę do uzyskania potencjalnej broni jądrowej.

We wcześniejszych rozmowach międzynarodowych w sprawie programu nuklearnego Iranu koncentrowano się na próbach w Islamskiej Republice do wzbogacania uranu w zakładach w tym Fordu, ale nowe zdjęcia z Arak pokazują jaki postęp dokonał Iran w tych obiektach, które mogą umożliwić mu produkcję plutonu, potencjalnie dając krajowi drugą opcję w rozwoju broni nuklearnej.

Irańska bomba pozwoli reżimowi odrzucić  jakiekolwiek zachodnie wezwanie do ustępstw i rozszerzyć swoje wpływy na Bliskim Wschodzie.
Izrael obawia się, że broń jądrową Iranu stanowiłaby śmiertelne zagrożenie dla Izraela i zachęcać będziedo zwiększonej ilości ataków na swoim terytorium przez bojowników Hezbollahu.

Zachodnie agencje wywiadowcze poczyniły wiele prób aby zminimalizować Irański program jądrowy poprzez sabotaż. Niektórzy izraelscy politycy chcą pójść dalej i zniszczyć elektrownie jądrowe Iranu z powietrza, zanim ten kraj będzie w stanie zbudować bombę.

Inne zdjęcia terenów wokół zakładów w Arak wskazują na to, że znajdują się tam liczne zabezpieczenia przeciwlotnicze rakietowe i artyleryjskie i to w ilości większej niż są rozmieszczone wokół innych zakładów jądrowych w kraju.
Obrona rakietowa skierowana jest na zachód od zakładu, który byłby najbardziej narażony na bezpośrednią linię podejścia dla wszystkich samolotów dalekiego zasięgu z Izraela.
Kompleks Arak ma dwie części: zakład produkujący ciężka wodę i reaktor jądrowy. W przeciwieństwie do zakładu produkującego ciężką wodą, reaktor został otwarty dla kontroli przez inspektorów z MAEA. Podczas wizyty w tym miesiącu, inspektorzy zauważyli, że chłodzenie i „Moderator” rury w obiegu reaktora były „prawie pełne”.

Iran powiedział, że rozpoczęcie pracy reaktora w Araku rozpocznie się w pierwszych trzech miesiącach 2014 roku.
W Iranie nadal brakuje technologii do produkcji plutonu by użyć go do produkcji broni, ale Korea Północna z powodzeniem opracowała tę technologię, a niektórzy analitycy spekulują, że Iran może zrobić to samo.

Mark Fitzpatrick, były urzędnik Departamentu Stanu USA w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych zasugerował, że Arak może być częścią procesu, który może spowodować szybkiej reakcji wobec Iranu.
Jedną z opcji dla irańskiego reżimu byłoby zdobycie niezbędnej technologii produkcji broni nuklearnej od Korei Północnej, powiedział.

„Do tego czasu możliwość uderzenia militarnego na instalacje nuklearne spowoduje ogromne komplikacje z powodu promieniowania, które będą rozłożone,” wyjaśnił.
„Niektórzy uważają, że czerwona linia Izraela do działań wojskowych jest skierowana na Arak.”

Wobec rosnących obaw spowodowanych irańskim programem jądrowym, Daily Telegraph otrzymał dzisiejsze zdjęcia od komercyjnych operatorów satelitarnych. Zdjęcia z  Arak zostały zrobione 9 lutego br.

MAEA, która jest odpowiedzialna za kontrolę obiektów nuklearnych Iranu, mówi, że jej inspektorzy są zmuszeni polegać na wiarygodności podobnych zdjęć satelitarnych do monitorowania Arak.
Zdjęcia te były analizowane przez Stuart Promienia McKenzie Intelligence Services, firma konsultingowa. „wydobywanie się pary wskazuje, że zakład działa i zakres rozmieszczenia obrony przeciwlotniczej wokół zakładu sprawiają, że jest podejrzany”.

Na podstawie własnej analizy zdjęć satelitarnych, MAEA doszła do podobnego wniosku. W raporcie do podziału jej zarządu w zeszłym tygodniu, agencja zgłaszała stałą pracę w Araki  produkcję ciężkiej wody.

Według Instytutu na rzecz Nauki i bezpieczeństwa międzynarodowego, US think tank, jeśli produkcja ciężkiej osiągnie  pełną sprawność to byliby w stanie wyprodukować około 20lb plutonu w roku.
To może być wystarczające dla dwóch głowic nuklearnych, jeśli pluton został ponownie przetworzony.

 

 

Źródło: telegraph.co.uk
0 0 votes
Article Rating