Geolodzy weszli w sam środek krateru, który jeszcze trzy tygodnie temu tryskał lawą. Pracowali w temperaturze 600 st. C, żeby zebrać pomiary toksycznych wyziewów. Mogą one zagrażać zdrowiu Islandczyków mieszkających najbliżej pola lawy.

Islandia - Geolodzy weszli do krateru Baugur 1

Czterech islandzkich geologów miało w tym tygodniu najgorętszą robotę na świecie. Pracowali w samym środku krateru Baugur. Baugur w języku islandzkim oznacza „koło”. Krater ma 80 metrów wysokości, około 100 metrów szerokości i jest największym, powstałym po 7 września 2014 r. kraterem, który utworzył się w wyniku erupcji wulkanu Bardanbunga, położonego w polu lawy Holuhraun.

Islandia - Geolodzy weszli do krateru Baugur 3

Ekstremalne warunki pracy

27 lutego jezioro lawy opadło, pozostawiając czarną skorupę stopionej skalnej materii na dnie krateru. Właśnie tam, 4 marca, dostała się helikopterem załoga geologów. Byli uzbrojeni w maski przeciwgazowe, butle z tlenem i w specjalne ochronne skafandry, bo temperatura w miejscu pracy dochodziła do 600 st. C. Co więcej 5 metrów pod ich stopami wciąż pływała ognista lawa.

Islandia - Geolodzy weszli do krateru Baugur 4

Niebezpieczne wyziewy

We wnętrzu krateru naukowcy mierzyli stężenie toksycznych wyziewów wulkanicznych, czyli przede wszystkim dwutlenku siarki, ale też chloru, fluoru i tlenku węgla, donosi islandzkie biuro meteorologiczne Mett Office.

Zanieczyszczenie islandzkiego powietrza dwutlenkiem siarki już kilka razy osiągnęło niebezpieczny poziom od chwili, kiedy 31 sierpnia 2014 roku Bardarbunga zaczął wyrzucać z siebie jęzory lawy.

– Teraz, kiedy wulkan uspokoił się, wyziewy wulkaniczne opadają do powierzchni ziemi, i mogą zagrażać zdrowiu mieszkańców najbliżej położonych miejscowości – mówi Evgenia Ilyinskaya z British Geological Survey.

Islandia - Geolodzy weszli do krateru Baugur 2

Islandia aktywna sejsmicznie

Przez Islandię przebiega rów tektoniczny, który powstał na skutek rozsuwania się płyt Północnoamerykańskiej i Euroazjatyckiej. Skutkiem tego obszar ten jest bardzo aktywny sejsmicznie.

Islandia - Geolodzy weszli do krateru Baugur 5

Naukowcy badają wnętrze krateru Baugur, wulkanu Barbarbunga (Icelandic Met Office, British Geological Survey)

Geolodzy weszli w sam środek krateru, który jeszcze 3 tygodnie temu tryskał lawą. Pracowali w temperaturze 600 st. C, żeby zebrać pomiary toksycznych wyziewów. Mogą one zagrażać życiu i zdrowiu Islandczyków mieszkających najbliżej pola lawy.

0 0 votes
Article Rating