Jak informuje islandzki dziennik Morgunblaðið, istnieją oznaki, że wkrótce może dojść do erupcji wulkanu Grímsvötn, znajdującego się pod pokrywą lodowca Vatnajökull. Z tego powodu odbyło się spotkanie rady naukowej Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego. Na spotkaniu zostały omówione najnowsze dane z tego obszaru, jak również sytuacja na półwyspie Reykjanes, gdzie aktywność sejsmiczna wzrosła od końca maja 2020 r.

Wulkan Grímsvötn, Islandia
*Wcześniejsza erupcja*

Ostatnie spotkanie rady naukowej odbyło się 10 czerwca, ale ze względu na sytuację w Grímsvötn zorganizowano kolejne.

„Wszystko to wskazuje, że musimy przyjrzeć się sytuacji w Grímsvötn… Nic nie wskazuje, że wybuch nastąpi od razu” – stwierdza Magnús Tumi Guðmundsson, profesor geofizyki. „Ale prawdopodobieństwo erupcji w tym obszarze rośnie i musimy być na to przygotowani” – dodaje.

Na pytanie, czy sytuacja jest groźna, odpowiada, że nie, ponieważ erupcja w takim miejscu nie spowoduje dużych szkód.

„Zazwyczaj są to małe lub średnie erupcje” – wyjaśnia. „Grímsvötn jest wystarczająco daleko od obszarów zamieszkałych. Z drugiej jednak strony, istnieje ryzyko opadnięcia pyłu wulkanicznego z Grímsvötn, co nie byłoby dobre ani dla obszarów zamieszkałych, ani dla zwierząt gospodarskich”.

Grímsvötn jest najaktywniejszym wulkanem na Islandii. Jego erupcje zazwyczaj powodują duże powodzie lodowcowe, gdy woda z gwałtownie stopionej pokrywy lodowej w olbrzymich ilościach spływa do oceanu.

 

 

Źródło: icelandnews.is
5 3 votes
Article Rating